Mandibular anterior dişlerde köklerin bukkolingual genişliğinin kanal morfolojisine etkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Cone beam computed tomography investigation of the effect of root dimensions and buccolingual width on canal morphology i̇n mandibular anterior teeth
- Tez No: 902377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS OYA ATEŞ, PROF. DR. ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, mandibular anterior dişlerin kök kanal konfigürasyonlarını ve sayılarını; dişin bukkolingual genişliği, yaş ve cinsiyet ile olan ilişkisini konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne 2019-2022 yılları arasında başvurmuş dahil edilme kriterlerine uygunluk sağlayan 140 erkek 220 kadın hasta olmak üzere toplam 360 hastanın KIBT görüntüleri değerlendirildi. Dişlerin sagittal kesitlerinde mine-sement sınırından (MSS) ve kökün yarı yüksekliğinden olmak üzere iki nokta belirlendi, bu noktalardan genişlikler ölçüldü ve bu ölçümler kaydedildi. Bulgular: Toplam 2078 adet mandibular anterior dişin incelemesi yapıldı. Mandibular santral (%65,5), lateral (%70,3) ve kanin (%93,7) dişlerde en çok Vertucci Tip I konfigürasyonu tespit edildi. Mandibular santral dişlerin hepsi tek köklü, mandibular lateral (%99,9) ve kanin (%96,8) dişlerin büyük çoğunluğunun tek köklü olduğu tespit edildi. Mandibular santral ve lateral dişlerde erkeklerde lingual kanal tespit oranı kadınlara kıyasla daha fazla bulundu. Lingual kanal tespit edilen dişlerde hastaların yaşları tespit edilmeyenlere göre daha yüksek bulundu. Mandibular santral ve lateral dişlerde MSS ve kök genişliğinde, mandibular kanin dişlerde ise kök genişliğinde artış görüldükçe lingual kanalın tespit oranının arttığı bulundu. Sonuç: Mandibular anterior dişlerde bukkolingual boyutun artması ilave kanal bulunma ihtimalini arttırmaktadır. Tedavi öncesi klinisyen tarafından dişlerin boyutlarının değerlendirilmesi ilave kanalların tespit edilme ihtimalini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to evaluate the root canal configurations and numbers of mandibular anterior teeth in relation to buccolingual width, age, and gender using cone-beam computed tomography (CBCT). Materials and Methods:The cone-beam computed tomography (CBCT) images of a total of 360 patients, including 140 males and 220 females who met the inclusion criteria and applied to the Faculty of Dentistry at Health Sciences University between 2019 and 2022, were evaluated. Two points were established on the sagittal sections of the teeth: one at the enamel-cement junction (MSS) and the other at half the height of the root. The widths from these points were measured and recorded. Results: A total of 2078 mandibular anterior teeth were examined. The highest prevalence of Vertucci Type I configuration was found in mandibular central teeth (65.5%), lateral teeth (70.3%), and canines (93.7%). All mandibular central teeth were single-rooted, and the vast majority of mandibular lateral (99.9%) and canine (96.8%) teeth were also single-rooted. The detection rate of the lingual canal in mandibular central and lateral teeth was found to be higher in males compared to females. In teeth where the lingual canal was detected, the ages of the patients were found to be higher than those of patients without detected canals. Additionally, an increase in the enamel-cement junction and root width in mandibular central and lateral teeth, as well as an increase in root width in mandibular canines, was associated with a higher detection rate of the lingual canal. Conclusion: The increase in buccolingual dimension in mandibular anterior teeth enhances the likelihood of finding additional canals. Pre-treatment evaluation of tooth dimensions by clinicians may increase the chance of finding these additional canals.