Ulusal ve uluslararası yeşil bina sertifikasyon sistemlerinin karşılaştırmalı analizi; Park mozaik projesi (Ankara) örneği
Comparative analysis of national and international green building certification systems; Park Mozaik project example (Ankara)
  1. Tez No: 902406
  2. Yazar: HATİCE ULU CENGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ERDEM ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Sanayi Devrimi ile yeni güç kaynaklarının kullanımı ve makineleşmenin artış göstermesinin beraberinde tarımsal toplum ile sanayi toplumu yer değiştirmiş; üretim yapısında ve ekonomide büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Kırsaldan kente göç yaşanmış ve kentler hızlı bir kentleşme sürecine girmiştir. Kentlerde meydana gelen hızlı nüfus artışı, teknolojik gelişmeler, araç kullanımının artması, yapı yoğunluğunun artışı; kentlerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine sebep olmuştur. Bu durumun meydana getirmiş olduğu olumsuz sonuçlar bazı kuruluşlar tarafından kentler üzerinde yeni planlama kararları alınmasını zorunlu kılmıştır. Dünya ülkelerinin dahil olduğu bir takım konferanslar gerçekleşmiş ve hızlı kentleşme, kontrolsüz yapılaşma ile birlikte doğal çevreye verilen tahribata karşı alınacak önlemler ilk defa Stocholm Konferansı'nda (1972) ele alınmıştır. Gerçekleşen konferanslardaki amaç; dünyada yayılan ekonomik büyümeye odaklı planlama yaklaşımları yerine doğa tahribatını minimalize etmeyi öngören sürdürülebilir odaklı kentleşme önerileri getirmek olmuştur. Çevreci yaklaşımlara ve uygulamalara olan farkındalık giderek artmış; bunun sonucunda yeşil bina uygulamalarını yaygınlaştırmak amacı ile binaların çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik standartlarına uygunluğunu değerlendirmek için uluslararası sertifikasyon sistemleri geliştirilmiştir. Sertifikasyon sistemlerinin insan sağlığına etkilerinin yanı sıra ekonomik ve sosyal açıdan faydaları olmuş yeşil bina endüstrisi, çevre dostu ve enerji verimli binaların tasarımı, inşası ve işletmesi konusunda büyümeye devam ederek çevre dostu malzeme ve teknolojilere olan talebin artmasına yol açmıştır. Çalışmanın amacı; ekolojik binaların geçmişten günümüze kadar geçirdiği dönemleri konferanslar, yaklaşımlar ve kent örnekleri ile inceleyerek bugün için gelinen noktada yakın zamanda Leed sertifikası almış bir konut yerleşiminde gerçekleştirilmiş uygulamaları kriter başlıkları altında ele alarak sertifika bağlamında incelenmesini sağlamak ve leed sertifikası almış projenin Türkiyeye özgü sertifika olan Yestr Sertifika sistemi ile uyumunu karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
With the Industrial Revolution, the use of new power sources and increased mechanization led to a shift from an agricultural society to an industrial society; significant changes occurred in the production structure and the economy. There was migration from rural to urban areas, and cities underwent a rapid urbanization process. Rapid population growth in cities, technological developments, increased vehicle use, and higher building density caused the uncontrolled growth of cities. The negative consequences of this situation necessitated new urban planning decisions by some organizations. Several conferences involving countries worldwide were held, and measures to counter the damage caused by rapid urbanization and uncontrolled construction to the natural environment were discussed for the first time at the Stockholm Conference (1972). The purpose of these conferences was to shift from planning approaches focused on economic growth to sustainable urbanization suggestions aimed at minimizing environmental destruction. Awareness of environmentally friendly approaches and practices has gradually increased; as a result, international certification systems have been developed to evaluate the compliance of buildings with environmental, economic, and social sustainability standards in order to popularize green building practices. The green building industry, which offers economic and social benefits as well as improvements in human health because of certification systems, continues to grow in the design, construction, and operation of environmentally friendly and energy-efficient buildings. This growth has led to an increase in the demand for environmentally friendly materials and technologies. The purpose of the study is to examine the evolution of ecological buildings from past to present through conferences, approaches, and city examples. Specifically, the study aims to evaluate the practices implemented in a recently LEED-certified housing settlement within the context of the LEED certificate and to compare this project's compatibility with the YesTR Certificate system, which is a certification specific to Türkiye.