Seismic behavior of post-tensioned beams
Ard-germeli kirişlerin sismik davranışı
  1. Tez No: 902407
  2. Yazar: CAN KARAGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ardgerme, uzun açıklıklı moment aktaran çerçeve sistemlerin betonarme kirişlerinde kullanılır. Bu tür çerçeveler, benzer süneklik seviyeleri varsayımı altında geleneksel betonarme yapılar için verilen yapısal davranış faktörleri kullanılarak tasarlanmaktadır. Bu çalışmada, süneklik seviyelerini değerlendirmek için ardgermeli kirişlerin davranışı deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla, 1:2 ölçekli numuneler üretmek için yönetmelik uyumlu tasarlanmış bir prototip çerçeveden bir dış ardgermeli kiriş-kolon birleşimi seçilmiştir. Temel test değişkenleri, öngerme miktarı ve yumuşak donatı oranı olmuştur. Test sonuçları, sünekliğin yumuşak donatı miktarından ve öngerilmenin varlığından etkilendiğini, dolayısıyla betonarmeye benzer süneklik seviyelerine ulaşmak için minimum ve maksimum yumuşak donatı miktarına ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. Deney çıktılarıyla kalibre edilen ardgermeli elemanların parametrik çalışmasıyla hedef süneklik için gerekli boyuna donatı miktarı irdelenmiştir. Ardından iki adet prototip bina üzerinde zaman tanım alanında yapılan doğrusal olmayan analizler sonucunda elde edilen davranış faktörü talepleri ile eğrilik sünekliği ve buna karşılık gelen yumuşak donatı mikatarı arasında ilişki kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Post-tensioning is an effective alternative for beams of long span moment resisting frame systems. Such frames are designed by using the behavior factors given for conventional reinforced concrete structures under the assumption of similar ductility levels. In this study, the behavior of post-tensioned beams was experimentally investigated to evaluate their ductility ranges for seismic resistance. For this purpose, an exterior post-tensioned beam-column joint was selected from a code compliant designed prototype frame building to produce 1:2 scaled specimens. The key test variables were the presence of prestressing and the ratio of mild reinforcement. Test results demonstrate that ductility is affected by amount of mild reinforcement and presence of prestress, therefore, a minimum and maximum amount of mild reinforcement are needed to reach ductility levels similar to the reinforced concrete. The required amount of longitudinal rebar for target ductility was studied through the parametric study of post-tensioned members calibrated with the experiment outputs. Subsequently, ductility dependent behavior factor demands, Rdemand obtained from nonlinear time history analyses of two prototype buildings were related with curvature ductility and corresponding mild steel reinforcement amounts.