Google arama hacimlerine göre internet kullanıcılarının dijital arama alışkanlıklarının Türkiye'ye dair toplumsal bir analizi
A social analysis of the digital search habits of internet users in Turkey based on Google search volumes
  1. Tez No: 902422
  2. Yazar: BİLAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CİZMECİ ÜMİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsan doğduğu günden itibaren sürekli olarak bilgi edinme davranışını sergilemektedir. Bilgi edinmenin insan için en kolay yollarından biri iletişimdir. İnsanlık bilgiye daha hızlı ve daha doğru ulaşmak için sürekli olarak iletişim becerilerini geliştirmiştir. İletişimin gelişmesindeki en önemli rolü hiç şüphesiz teknoloji oynamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle, yeni iletişim araçları ve metotları ortaya çıkmıştır. Bilgileri daha kolay bir şekilde kitlelere ulaştıran insanlık, medya teknolojilerini sürekli olarak geliştirmiştir. Günümüzde ise literatürde 'yeni medya' olarak tabir edilen medya, medya nesnelerinin dijitalleşmesiyle ortaya çıkmış ve insan hayatındaki en büyük bilgi edinme yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Dünyada ve Türkiye'de internet kullanımı her geçen gün artmaktadır. Artan internet kullanımı ile internet kullanıcıları internet üzerinde gerçekleştirdiği davranışlar sonucunda geniş kapsamlı bir iz ve veri bırakmaktadırlar. Kullanıcıların internet üzerinde yaptığı aramalar, girdikleri siteler, sitelerde geçirdikleri vakit vb. birçok davranış, önemli veriler bütünüdür. Söz konusu iz ve veri genel olarak incelendiğinde, dijital arama alışkanlığı ve insanların 'yeni medya' çerçevesinde bilgi edinme davranışları konusunda önemli bulgular tespit edileceği düşünülmektedir. Elde edilen veriler baz alınıp dijital arama alışkanlıkları çerçevesinde tarama gerçekleştirildiğinde, toplumun interneti nasıl ve ne amaçla kullandığı hakkında kritik bulgular elde edilmektedir. Literatüre bakıldığında, Google'ın sunmuş olduğu veriler çalışma konusu olmuş, kullanıcıların davranışları gözlemlenmiş, davranışların betimsel analizi yapılmıştır lakin veriler genel perspektiften değerlendirilmemiş olup toplumsal ölçekte bir inceleme yapılmadığı gözlemlenmiştir. Bu tez çalışması; her gün milyonlarca kez arama motorlarında arama yapan kullanıcıların alışkanlıklarını anlayabilmek, daha başarılı bir içerik üretimi sağlayabilmek, dijital fizibilite çalışmaları yapabilmek veya kamuoyunun ilgisi üzerinde önemli tespitler yapabilmek için 2024 yılında Türkiye'de Google arama motoru aracılığı ile her ay 1.000.000 hacim üzeri yapılan aramalar tespit edilip betimsel tarama yöntemiyle incelenip Türkiye'deki arama alışkanlıkları hakkında çıkarım yapabilmeyi hedeflemektedir. Elde edilen bulgular makro ölçekte değerlendirildiğinde; Türkiye'deki arama motoru kullanıcılarının, arama motorlarını gündelik yaşamını destekleyecek güncel verileri edinme amacıyla kullandığı, arama motorları aracılığıyla ulaşılan bilgilerin geniş bir zaman dilimine hitap etmek yerine, daha çok güncel ve kalıcı olmayan bilgiler olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
From the day they are born, humans continuously engage in the behavior of acquiring information. One of the easiest ways for humans to acquire information is through communication. Humanity has consistently developed its communication skills to access information more quickly and accurately. Undoubtedly, technology has played the most significant role in the development of communication. With technological advancements, new communication tools and methods have emerged. Humanity, which has continuously developed media technologies to disseminate information more easily to the masses, has seen the emergence of what is referred to in the literature as“new media,”resulting from the digitization of media objects. New media has become the most significant method of information acquisition in human life today. The use of the internet is increasing day by day in both the world and Turkey. With the increasing use of the internet, internet users leave a wide range of traces and data as a result of their activities online. The searches performed by users on the internet, the sites they visit, the time spent on these sites, and many other behaviors constitute significant data sets. When these traces and data are analyzed broadly, it is believed that important findings related to digital search habits and information acquisition behaviors within the framework of“new media”can be identified. When scanning is conducted based on the obtained data and within the framework of digital search habits, critical insights into how and for what purpose society uses the internet can be gained. A review of the literature shows that data provided by Google has been the subject of study, with user behaviors observed and descriptive analyses of these behaviors conducted; however, these data have not been evaluated from a general perspective, nor has an examination been conducted on a societal scale. This thesis aims to analyze searches with a volume of over 1,000,000 conducted every month in 2024 via the Google search engine in Turkey using the descriptive scanning method, with the goal of making inferences about search habits in Turkey. When the findings are evaluated on a macro scale, it can be said that search engine users in Turkey use search engines to obtain current data that supports their daily lives, and the information accessed through search engines tends to be more focused on current, non-permanent information rather than data spanning a broad time frame.