Çevrim içi ortamda yatırımcı davranışlarının altın fiyatının değişimine etkisi
The effect of online investor behavior on gold price change
- Tez No: 781532
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Geleneksel finans ve klasik iktisat bakış açısına göre bireyler, ekonomik faaliyetlerinde fayda temelli davranışlar sergilemektedirler. Bireylerin rasyonel hareket ettiği varsayımına dayanarak faydayı merkeze aldığı yaklaşım, son dönemde yapılan çalışmalarla birlikte değişime uğramıştır. Finans ve ekonomi alanında psikoloji, sosyoloji, davranış bilimleri, nörobilim gibi farklı disiplinlere dayanarak yapılan çalışmalar, bireyin belirsizlik ve risk altında rasyonellikten uzaklaşarak, sezgisel ve duygusal kararlar verdiğini göstermiştir. Bu çalışmada davranışsal finans teorisinin geliştirdiği geri bildirim ticareti ve trend takipçiliğine göre altın yatırımcısının çevrimiçi ortamdaki davranışları ile altın fiyatları arasında bir nedensellik ilişkisinin varlığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Spot ve vadeli altın fiyatları ile çevrimiçi ortamdaki yatırımcı davranışlarını temsilen internet arama motoru hacimlerinin (Google Trends) ele alındığı çalışmada Ocak 2012 – Ağustos 2022 dönemlerine ait aylık veriler incelenmiştir. Vektör otoregresif modeli ve Granger nedensellik testleri sonuçlarına göre, internet arama motoru hacimlerindeki iki gecikmeye kadar olan değerleri ile hem spot hem de vadeli altın fiyatları arasında bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
According to traditional finance and classical economics perspective, individuals exhibit utility-based behaviors in their economic activities. Based on the assumption that individuals act rationally, the approach that focuses on the benefit has changed with recent studies. Studies based on different disciplines such as psychology, sociology, behavioral sciences, neuroscience in the field of finance and economics have shown that the individual makes intuitive and emotional decisions by moving away from rationality under uncertainty and risk. In this study, it is aimed to determine the existence of a causal relationship between gold investor's online behavior and gold prices, according to feedback trading and trend tracking developed by behavioral finance theory. In the study, which deals with spot and futures gold prices and internet search engine volumes (Google Trends) representing investor behavior in the online environment, monthly data for the January 2012 – August 2022 periods were examined. According to the results of the vector autoregressive model and Granger causality tests, there is a relationship between the values of internet search engine volumes up to two lags and both spot and futures gold prices.