Kuaför ve berberlerde alerjik hastalıkların sıklığı ve ilişkili risk faktörleri
Allergic diseases frequency and risk factors in hairdressers and barbers
  1. Tez No: 902423
  2. Yazar: HANIM BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Kuaför ya da berberlerde; saçlarda şampuanlama, kesme, renklendirme, şekillendirme, saç uzatma gibi saç bakım hizmetleri; yüz ve uzuv epilasyonu, makyaj uygulaması, tırnak ve cilt bakım hizmetleri gibi işlemler sırasında kullanılan ürünlere maruziyet sonrası çeşitli mesleki hastalıklar oluşmaktadır. Astım, solunum semptomları ve deri hastalıkları sık görülen mesleki hastalıklar arasında bulunmaktadır. Özellikle saç ağartıcıların içinde bulunan persülfatların solunumsal maruziyeti solunum yollarında irritan etki yaratarak astıma, cilt maruziyeti ise kontakt dermatit, lokalize kontakt ürtiker ve jeneralize ürtiker gibi hem gecikmiş tipte hem de ani cilt reaksiyonlarına da neden olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda kuaförlerde ve berberlerde alerjik hastalık sıklığı ve ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma 01.01.2021-01.01.2022 tarihleri arasında Malatya'daki 196 bayan ve erkek kuaförünün katılımıyla yapılmıştır. Malatya'daki erkek ve bayan kuaförlerinin alerjik hastalık sıklığının ve ilişkili risk faktörlerinin araştırılması amacı ile bir anket formu oluşturulup, Malatya'daki kuaförlerle yüz yüze görüşme yapılarak verilerin toplandığı kesitsel prospektif bir çalışmadır. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In hairdressers or barbers; various occupational diseases occur after exposure to products used during hair care services such as shampooing, cutting, coloring, styling, hair extensions and procedures such as facial and limb epilation, make-up application, nail and skin care services. Asthma, respiratory symptoms and skin diseases are among the most common occupational diseases. Respiratory exposure of persulfates, especially in hair bleaches, causes asthma by creating an irritant effect on the respiratory tract. Skin exposure of it also causes causes both delayed and immediate skin reactions such as contact dermatitis, localized contact urticaria and generalized urticaria. Therefore, in our study, we aimed to examine the frequency of allergic diseases and risk factors in hairdressers and barbers. Materials and Methods: The study was carried out with the participation of 196 female and male hairdressers in Malatya between 01.01.2021 and 01.01.2022. It is a cross-sectional prospective study in which a questionnaire form was created to investigate the frequency and risk factors of allergic diseases in male and female hairdressers in Malatya, and data were collected through face-to-face interviews with hairdressers in Malatya. Analyzes were evaluated in 22 package programs of SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL). A p value of