Epilepsi hastalarında beyin yapılarının volumetrik analizi: Bir radyolojik anatomi çalışması
Volumetric analysis of brain structures in epilepsy patients: A radiological anatomy study
  1. Tez No: 902472
  2. Yazar: TANJU ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE BÜYÜKERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Nöroloji, Anatomy, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, epilepsi hastalarında beyin yapılarının volümetrik değişikliklerini incelemek ve bu değişiklikleri sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak belirli beyin bölgelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olup olmadığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 2016-2023 yılları arasında Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde çekilmiş manyetik rezonans görüntüleri (MRG) incelenmiştir. Çalışma için 18-65 yaş aralığındaki epilepsi tanılı hastalar ve kontrol grubu olmak üzere iki farklı grup oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan MRG verileri Picture Archiving and Communication System (PACS) sisteminden elde edilmiştir. Toplamda 230 örneklem (115 epilepsi hastası ve 115 kontrol grubu) çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Manyetik Rezonans görüntülerinin volümetrik ölçümü ile gerçekleştirilen istatistiksel analizler sonucunda hasta grubu ile kontrol grubunun karşılaştırılması yapıldığında belirli anatomik yapılarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda kontrol grubunun bu bölgelerdeki volümetrik ölçümleri epilepsi hastalarından daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Elde edilen sonuçlar, epilepsi hastalarında belirli beyin bölgelerinde anlamlı volümetrik farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, epilepsi hastalığının beyin yapısında spesifik değişikliklere yol açabileceğini ve bu değişikliklerin hastalığın patofizyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Ayrıca, volümetrik analizlerin epilepsi tanı ve tedavisinde kullanılabilecek önemli bir araç olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the volumetric changes of brain structures in patients with epilepsy and to determine whether there are statistically significant differences in certain brain regions by comparing these changes with healthy control group. Materials and Methods: In this study, magnetic resonance images (MRIs) taken in the Radiology Clinic of Biruni University Faculty of Medicine Hospital between 2016 and 2023 were analyzed. Two different groups were formed for the study: patients diagnosed with epilepsy between the ages of 18-65 and control group. The MRI data used in the study were obtained from the Picture Archiving and Communication System (PACS). A total of 230 samples (115 epilepsy patients and 115 controls) were included in the study. Results: As a result of the statistical analysis performed by volumetric measurement of MRIs, statistically significant differences were found in certain anatomical structures when the patient group was compared with the control group. In line with these results, the volumetric measurements of the control group in these regions were found to be higher than epilepsy patients. Conclusion: The results showed significant volumetric differences in certain brain regions in patients with epilepsy. These findings suggest that epilepsy may lead to specific changes in brain structure and these changes may contribute to the understanding of the pathophysiology of the disease. Furthermore, volumetric analyses may be an important tool in the diagnosis and treatment of epilepsy.