Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin iş doyumu ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of job satisfaction and occupational burnout levels of nurses working in psychiatry clinics
  1. Tez No: 902483
  2. Yazar: BETÜL BÜŞRA GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÇONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın temel amacı, hastanelerin psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin mesleğe ilişkin algı, tutum ve yaklaşımlarının belirlenmesi, iş doyumu ve tükenmişlik boyutlarının karşılaştırılarak incelenmesidir. Çalışma 04.03.2024 - 29.03.2024 tarihleri arasında İstanbul ili Bakırköy ilçesinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden gerekli izinler alındıktan sonra psikiyatri kliniklerinde çalışan 200 hemşire ile yürütülmüştür. Çalışma verileri olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama formları anket ve online Google formlar olarak gönüllü olan katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilmiş olan verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 programına başvurulmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde One Way Anova, bağımsız örneklem t-testi, Post-Hoc LSD testi ve Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma neticesinde; kamu hastanelerinin psikiyatri kliniklerinde çalışan kadın, mesleki deneyimi az, gelir durumundan, çalışma koşullarından, çalıştığı birimden, ekip ilişkisi ve kurum faaliyetlerinden memnun, hemşirelik mesleğini ve psikiyatri kliniğinde çalışmayı kendine uygun bulan kişilerin iş doyumunun yüksek, tükenmişliğinin düşük olduğu görülmüştür. Genel tükenmişlik ile iş doyumunun orta seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the perceptions, attitudes and approaches of nurses working in psychiatric clinics of hospitals, and to compare and examine their job satisfaction and burnout dimensions. The study was conducted between 04.03.2024 and 29.03.2024 with 200 nurses working in psychiatric clinics in Bakırköy district of Istanbul province, after obtaining the necessary permissions from the Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital affiliated with the Ministry of Health. Socio-Demographic Information Form, Maslach Burnout Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were used as study data. Data collection forms were applied to participants who volunteered in the survey and online Google forms. IBM SPSS 26.0 program was used to analyze the data. One Way Anova, independent samples t-test, Post-Hoc LSD test and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data obtained. It has been observed that women working in psychiatric clinics of public hospitals, who have little professional experience, who are satisfied with their income status, working conditions, the unit they work in, team relations and institutional activities, and who find the nursing profession and working in a psychiatric clinic suitable for themselves, have high job satisfaction and low burnout. It was determined that general burnout and job satisfaction were at medium levels.