Acil kliniklerinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğunun iş doyumu üzerine etkisi
The effect of compassion fatigue on job satisfaction in emergency clinics working nurses
  1. Tez No: 774751
  2. Yazar: TAHİR DUYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Araştırma, acil servis birimlerinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğunun iş doyumuna etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma verileri, Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hastanelerin acil servislerinde Şubat 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini 340 hemşire oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmeyerek araştırma 278 hemşire ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında ''Sosyodemoğrafik Veri Formu'', ''Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği (MYKÖ)'' ve ''Hemşire İş Doyumu Ölçeği (HİDÖ)'' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Cronbacalpha katsayısı, Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hemşirelerin MYKÖ puan ortalaması 75.86±23.61; HİDÖ puan ortalaması 82.71±13.74 olarak bulundu. MYKÖ alt boyut ortalamaları ise, ikincil travma 28.61±9.81, mesleki tükenmişlik 47.25±15.22; HİDÖ alt boyut ortalamaları ise, işle ilgili olumlu duygular 29.47±4.89, üstlerden uygun destek 13.59±6.88, işyerinde algılanan önem 24.89±4.42 ve keyifli çalışma ortamı 14.75±5.13 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to examine the effect of compassion fatigue on job satisfaction of nurses working in emergency departments. Materials and Methods: This research is descriptive and relationship-seeking. Research data were collected in the emergency departments of hospitals affiliated to Erzurum Provincial Health Directorate between February 2022 and June 2022. The population of the study consisted of 340 nurses. The study was completed with 278 nurses by not choosing a sample from the population.“Sociodemographic Data Form”,“Compassion Fatigue-Short Scale(CF-SC)”and“Nurse Job Satisfaction Scale(NJSS)”were used to collect data. Percentage, mean, standard deviation, Cronbacalpha coefficient, Pearson Correlation analysis and Regression analysis were used to evaluate the data. Results: According to the research findings, the mean score of the nurses' compassion fatigue-short scale was 75.86±23.61; The mean nurse job satısfactıon scale score was 82.71±13.74. On the other hand, the mean of the sub-dimensions of compassion fatigue-short scale were 28.61±9.81 for secondary trauma, 47.25±15.22 for occupational burnout; The mean of the nurse job satisfaction scale sub-dimension was determined as 29.47±4.89, appropriate support from superiors as 29.47±4.89, perceived importance in the workplace as 24.89±4.42, and pleasant working environment as 14.75±5.13.