Gebelerde siberkondriya, depresyon, anksiyete ve stres ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cyberchondria, depression, anxiety and stress among pregnant women
- Tez No: 902511
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma, gebelerde siberkondriya, depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanan araştırmanın örneklemine Türkiye'nin Ege bölgesinde bir ilçe devlet hastanesinin doğum polikliniklerine ve gebe okuluna başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden 329 gebe dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ-21) ve Siberkondri Ciddiyet Ölçeği Kısa Formu (CSS-12) kullanılarak 5 Haziran- 29 Eylül 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, t testi ve One Way ANOVA Pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analiz testi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik analizi Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Depresyon, gebelerin %9.4'ünde“hafif”, %22.8'inde“orta”, %9.1'inde“ileri”, %6.1'inde“çok ileri”düzeylerdeydi. Anksiyete, gebelerin %8.8'inde“hafif”, %21'inde“orta”, %12.5'inde“ileri”, % 32.5'inde“çok ileri”düzeylerde bulunmuştur. Stres, gebelerin %12.5'inde“hafif”, %17'sinde“orta”, %18.2'sinde“ileri”, %4'ünde“çok ileri”düzeylerde bulunmuştur.“Hafif, orta, ileri ve çok ileri”düzey birlikte alındığında, gebelerin %47.4'ünde depresyon, %74.8'inde anksiyete ve %51.7'sinde stres olduğu saptanmıştır. Gebelerin depresyon puan ortalaması 5.36±4.49, anksiyete puan ortalaması 7.46±5.03, stres puan ortalaması 7.98±4.86, Sibekondri Ciddiyeti Ölçeği toplam puan ortalaması 33.97±8.84 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between cyberchondria, depression, anxiety and stress in pregnant women. Materials and Methods: The sample of the descriptive and cross-sectional study included 329 pregnant women agreed to participate and who applied to the obstetrics outpatient clinics and pregnancy school of a district state hospital in the Aegean region of Turkey. The data were collected between June 5 and September 29, 2023 using the Personal Information Form, Depression Anxiety Stress Scale (DASÖ-21) and Cyberchondria Severity Scale Short Form (CSS-12). Descriptive statistical methods, t test and One Way ANOVA Pearson correlation analysis, multiple regression analysis test were used in the analysis of the data. The reliability analysis of the scales was evaluated with Cronbach's Alpha reliability coefficient. Results: Depression was at“mild”levels in 9.4%“moderate”levels in 22.8%,“advanced”levels in 9.1%, and“very advanced”levels in 6.1% of the pregnant women. Anxiety was at“mild”levels in 8.8% of the pregnant women,“moderate”levels in 21%,“advanced”levels in 12.5%, and“very advanced”levels in 32.5% of the pregnant women. Stress was at“mild”levels in 12.5% of the pregnant women,“moderate”levels in 17%,“advanced”levels in 18.2%, and“very advanced”levels in 4% of the pregnant women. It was determined that 47.4% of pregnant women had depression, 74.8% of them had anxiety and 51.7% had stress when“mild, moderate, advanced, and very advanced”levels were taken together. Pregnant women's mean depression score 5.36±4.49, mean anxiety score was 7.46±5.03 and mean stress score of pregnant women was 7.98±4.86, Cybechondria Severity Scale total mean score was 33.97±8.84.