Hasarlı binalarda güçlendirme amaçlı yenilikçi yüksek performanslı tekstil ürünlerinin ve tekstil donatılı çimento esaslı kompozitlerin geliştirilmesi
Development of innovative high-performance textile products and textile-reinforced cement-based composites for reinforcement in damaged buildings
  1. Tez No: 902512
  2. Yazar: ELİFSU HAZAL MORGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEMET BAŞAL BAYRAKTAR, PROF. DR. SEVDA ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, bina takviyesi için yüksek performanslı tekstil ürünlerinin ve tekstil takviyeli çimento bazlı kompozitlerin geliştirilmesini araştırmaktadır. Üç tip Dyneema® elyaf ipliği bükümsüz Dyneema®, bükümlü Dyneema® ve Dref iplik, üretim süreçleri ve mekanik özellikleri açısından değerlendirildi. Stabiliteleri ve donatı uygulamalarına uygunluğu nedeniyle düz örgü yapılara odaklanarak, çözgü boyutlandırma ve yoğunluk belirleme dahil donatı kumaşları üretmek için çeşitli dokuma prosedürleri uygulanmıştır. Mekanik testler, bükülmüş Dyneema® ipliğinin en yüksek mukavemeti sergilediğini, bunu Dyneema® ve Dref ipliklerinin izlediğini ortaya koydu. Takviye uygulamalarındaki performanslarını değerlendirmek için kalınlık, ağırlık, eğilme direnci, hava geçirgenliği ve mukavemet gibi kumaş özellikleri değerlendirildi. Dyneema® iplik, gücü ve üretim verimliliği nedeniyle ticari kullanım için en umut verici iplik olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, yenilikçi yaklaşımlar ve problem çözme yoluyla tekstil mühendisliği ve inşaat malzemelerinin geliştirilmesine ilişkin içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the development of high-performance textile products and textile-reinforced cement-based composites for building reinforcement. Three types of Dyneema® fiber yarns Dyneema®, twisted Dyneema®, and cored Friction spun yarn were evaluated for their production processes and mechanical properties. Various weaving procedures were employed to produce reinforcement fabrics, including warp sizing and density determination, with a focus on plain weave constructions due to their stability and suitability for reinforcement applications. Mechanical testing revealed that twisted Dyneema® yarn exhibited the highest strength, followed by Dyneema® and Friction spun yarns. Fabric properties including thickness, weight, bending resistance, air permeability, and strength were evaluated to assess their performance in reinforcement applications. Dyneema® yarn emerged as the most promising for commercial use due to its strength and production efficiency. In conclusion, this study provides insights into advancing textile engineering and construction materials through innovative approaches and problem-solving.