Kadına yönelik şiddet olaylarında sosyal medya faktörüve toplumsal ikiyüzlülük
Social media and social hypocrisy in cases of violenceagainst women
  1. Tez No: 902526
  2. Yazar: YASİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CİZMECİ ÜMİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yeni medyanın günlük yaşamımıza etkisinin artmasıyla birlikte, gündemi takip etmek için en çok tercih edilen platformların başında İnternet gelmektedir. İnternet, eğlence, eğitim, iletişim ve ülke ile dünya gündeminden haberdar olma gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Özellikle sosyal medya platformları, bireylerin yaşamına girdiğinden beri İnternet kullanımının yeni bir boyut kazanmasına neden olmuştur. Daha önce medya, kitlesel iletişim süreçlerini yönlendirirken, İnternet'le birlikte karşılıklı etkileşimler söz konusu olmuştur. Bu durum ise bireyleri içeriği tüketen değil, aynı zamanda içerik üreten bir konuma taşımıştır. Her sosyal medya platformunun kendine özgü bir habitatı bulunmakta ve kullanıcılar platformların habitatına uygun paylaşımlar yapmaktadırlar. Haber ve gündem üzerine paylaşımların en çok yapıldığı alan olarak X, birçok toplumsal sorun ile ilgili fikirlerin paylaşıldığı ve tartışıldığı bir alandır. Günümüzün en önemli toplumsal sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet konusu da çeşitli hashtag'ler aracılığı ile X'te kendine yer bulmaktadır; ancak yapılan paylaşımlarda kullanılan söylemlerde kadına yönelik şiddet olgusu yeniden üretilmektedir. Bu konuya dikkat çekmeyi amaçlayan bu tez çalışmasında Türkiye'de kadına yönelik bakış açısı sosyo-ekonomik, kültürel ve politik açılardan incelenecektir. Şule Çet ve Pınar Gültekin cinayetleri vaka örneklemi olarak ele alınacak ve Türkiye'deki X kullanıcılarının bu vakalar özelinde kadına yönelik şiddet olayları üzerinden yaptıkları paylaşımlarda ortaya çıkan toplumsal ikiyüzlülük tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As the influence of new media on our daily lives has grown, the Internet has become one of the most preferred platforms to follow the agenda. The Internet has been used for various purposes, such as entertainment, education, communication, and keeping up with the agenda of the country and the world. Since their introduction into our lives, social media platforms in particular have given the use of the Internet a new dimension. While the media previously guided mass communication processes, mutual interactions have come into question with the Internet. This has brought individuals not only to a position of consuming content but also to a position of producing content. Violence, which often originates within the family and manifests itself as a mechanism that controls women, now appears through social media, as well. The content on social media has taken a position that reproduces violence against women. This study analyses the view toward women in Türkiye from socio-economic, cultural, and political perspectives and focuses on the murders of Şule Çet and Pınar Gültekin. It also seeks to reveal the social hypocrisy concerning violence against women in Türkiye. X, a new media tool, is the focal point of this study. The results of the study showed hypocritical approaches in the reactions to violence against women and femicide in Türkiye.