Low carbon strategies for residential buildings in Türkiye
Türkiyede konutlar için düşük karbon stratejileri
- Tez No: 902541
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK, DOÇ. DR. İZZET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Konutlar küresel olarak önemli bir karbon emisyonu kaynağı oluşturmaktadır ve Türkiye de bu konuda bir istisna değildir. Kentleşme hızlandıkça ve enerji talepleri arttıkça, konut yapılarından kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılması, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılması için hayati önem taşımaktadır. Tez, Türkiyedeki meskenlerden kaynaklanan doğrudan emisyonların etkenlerini analiz etmektedir. Araştırma hedefleri arasında, binalardan kaynaklanan doğrudan karbon emisyonlarının mevcut itici güçlerinin kapsamlı bir analizi ve Türkiyenin konut sektörüne özel yenilikçi iklim stratejilerinin önerilmesi yer almaktadır. Çalışma, farklı etkenlerin karbon emisyonlarına katkılarını belirlemek amacıyla endeks ayrıştırma analizi için Logaritmik Ortalama Bölünme Endeksi (LMDI) yöntemini kullanmaktadır. Tez, Türkiyenin iklim hedefleriyle uyumlu hedefe yönelik politika önerileri sunarak, politika yapıcılar için uzun vadeli perspektifler yaratmakta ve düşük karbonlu bir geleceğe geçişi kolaylaştırarak araştırmaya katkıda bulunmaktadır. Her bir itici güç için ayrıntılı eğilim analizleriyle desteklenen sonuçlar, karbon emisyonlarını etkili bir şekilde azaltmaya yönelik belirli eylem ve stratejileri vurgulamaktadır. Tez, araştırma bulguları ile meskenlerdeki pratik uygulamalar arasındaki boşluğu doldurarak Türkiyede daha sürdürülebilir bir yapılı çevreyi teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Residential buildings are a major source of carbon emissions worldwide, and Türkiye is no exception. As urbanization accelerates and energy demands rise, reducing carbon emissions from residential structures is crucial for achieving sustainable development goals. This thesis analyzes the drivers of direct emissions from residential buildings in Türkiye. The research objectives include a comprehensive analysis of the current drivers of direct carbon emissions from buildings and the proposal of innovative climate strategies tailored to Türkiyes residential sector. The study employs the Logarithmic Mean Divisia Index (LMDI) method for index decomposition analysis to identify contributions from different drivers to carbon emissions. This thesis contributes to the research by providing targeted policy recommendations aligned with Türkiyes climate goals, offering long-term perspectives for policymakers, and facilitating the transition toward a low-carbon future. Supported by detailed trend analyses for each driver, the results highlight specific actions and strategies to effectively reduce carbon emissions. By bridging the gap between research findings and practical implementation in residential buildings, this thesis promotes a more sustainable built environment in Türkiye.