Günümüzde enerji politikaları ve yenilenebilir enerji kaynakları: Azerbaycan'da yenilenebilir enerji sektörünün gelişimi ve rüzgar enerji türbini
Today's energy policies and renewable energy resources: Development of the renewable energy sector in Azerbaijan and wind turbine design'
  1. Tez No: 902540
  2. Yazar: MUSHVIG SAYYADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ KÜKNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Enerji doğrudan doğruya gözlemlenemeyen ama konumundan hesaplanabilen fiziksel sistemin geniş ve korunmuş bir özelliğidir. Enerji, fizikte temel önemdedir. Pek çok biçime girebilmesinden dolayı enerjinin kapsamlı bir tanımını yapmak imkânsızdır ama en yaygın tanım şudur: Enerji, bir sistemin iş yapma kapasitesidir. Yüksek Lisans için yazdığım bu tez çalışması 3 bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde enerji kavramının açıklanması yapılmıştır. Yenilenemez enerji kaynakları hakkında dünya genelindeki durumu incelenmiştir. Yenilenemez enerji kaynaklarının türlerine, yıllara ve ülkelere göre yapılmış araştırmalar tezde tablo olarak yer verilmiştir. İkinci Bölümde yenilenebilir enerji kaynaklarının tanıtımı yapılmış, dünyada ve Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitleri hakkında araştırılma yapılmış ve incelenmiştir. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise Azerbaycan'da mevcut yenilenebilir enerji durumu ve gelişimi, yenilenebilir enerji kaynakları hakkında araştırılma yapılmış ve aktarılmıştır. Ayrıca Azerbaycan'da üç kanatlı rüzgar türbini tasarımı hesaplamaları için Azerenerji ASC' ye giderek, hesaplamalar yapılmış, elde edilen bilgiler derlenerek bu tez çalışması ortaya konulmuştur. Bu tez çalışmasında nitel araştırma yöntemi ve literatür taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is a comprehensive and conserved property of a physical system that cannot be observed directly but can be calculated from its location. Energy is of fundamental importance in physics. It is impossible to give a comprehensive definition of energy because it can take many forms, but the most common definition is: Energy is the capacity of a system to do work. This thesis I wrote for my master's degree consists of 3 parts: In the first part, the concept of energy is explained. The global situation of non- renewable energy resources has been examined. Researches made according to the types, years and countries of non-renewable energy sources are given in the table below. In the second part, renewable energy sources are introduced, types of renewable energy sources in the world and in Turkey are researched and examined. In addition, the advantages and disadvantages of renewable energy sources are examined. In the third part of the thesis, the current situation and development of renewable energy in Azerbaijan, researches on renewable energy sources have been made and reported. In addition, he went to Azerenerji OJSC for three bladed wind turbine design calculations in Azerbaijan, compiled the information obtained and presented this thesis. In this thesis were made qualitative research method and literature review.