Bıldırcın rasyonlarına sumak çekirdek yağı ilavesinin büyüme ve performans, et ve yumurta kalitesi, serum ve kemik biyomekanik parametreleri, karkas ve üreme özellikleri üzerine etkisi
Effect of supplementing quail diets with sumac seed oil on performance, meat and egg quality, serum and bone biomechanical parameters, carcass and reproductive traits in growing and laying periods
- Tez No: 902542
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma Japon bıldırcınları rasyonlarına sumak çekirdek yağı ilavesinin büyüme ve yumurtlama dönemlerinde performans, et ve yumurta kalitesi, serum ve kemik biyomekanik parametreleri, karkas ve üreme özellikleri üzerine etkisini tespit etmek amacıyla, araştırma 0-6 haftalık büyüme dönemi ve 7-19 haftalık (28 günlük 3 periyot şeklinde) yumurtlama dönemi (toplam 18 hafta) olmak üzere iki safhada yapılmıştır. Araştırmanın her iki dönemi için aynı deneme planı kullanılmış ve 100, 200, 400, 800 ve 1600 mg/kg seviyelerinde sumak çekirdeği yağı içeren 6 rasyon (6 muamele) tesadüf parselleri deneme planında ve 5 tekerrürlü olarak toplam 30 alt grupta denenmiştir. Araştırmanın büyüme dönemi için her bir tekerrürde 10 adet günlük yaşta civciv (6 muamelex5 tekerrürx10 bıldırcın=300 civciv) kullanılmış, yumurtlama dönemi için ise büyüme dönemi sonunda her bir alt gruptan kesilen hayvanlardan sonra geriye kalan hayvanlardan 2 dişi 1 erkek olacak şekilde toplam 90 hayvan (3x30=90) kullanılmıştır. Rasyonlar (ince öğütülmüş formda) ve su adlibitum olarak verilmiş ve günde büyüme döneminde 23 saat, yumurtlama döneminde 16 saat aydınlatma yapılmıştır. Büyüme dönemi: Araştırmada sumak çekirdek yağı içeren rasyonlar büyüme dönemi performans parametrelerinden deneme sonu canlı ağırlığı ve canlı ağırlık değişimini önemli olarak etkilememiştir (P>0.05). Bununla beraber bıldırcınların yem tüketimi 1-2. hafta döneminde 100 mg/kg seviyesinde sumak çekirdek yağı içeren rasyon dışındaki diğer rasyonlarla kontrol rasyonuna göre; 3-4. hafta döneminde ise 800 mg/kg seviyesinde sumak çekirdek yağı içeren rasyonlarla kontrol rasyonu ve 200 mg/kg seviyesinde sumak çekirdek yağı içeren rasyona göre önemli derecede düşmüştür (P0.05), 1600 mg/kg seviyesinde sumak çekirdek yağı içeren rasyonlarla beslenen hayvanlarda en düşük serum toplam oksidasyon seviyesi ve en yüksek LDL değeri görülmüştür (P0.05). Ayrıca büyüme dönemi sumak çekirdek yağı içeren rasyonların en yüksek seviyesi hariç kemik biyomekanik özelliklerinden kemik duvar kalınlığı, kemik kesit alanı, kemik kesme gerilmesi ve kesme enerjisini önemli derecede etkilememiştir (P>0.05). Bununla beraber rasyona 1600 mg/kg seviyesinde sumak çekirdek yağı ilavesi kemik çapı ve kemik kesme kuvvetini önemli derecede artırmıştır (P0.05). Denemenin 2. periyodunda 400 mg/kg seviyesinde sumak çekirdek yağı içeren rasyonla beslenen bıldırcınların yumurta ağırlığı ve yumurta kitlesi önemli derecede artmıştır (P0.05). Araştırmada rasyona sumak çekirdek yağı ilavesinin 400 mg/kg seviyesinde serum toplam oksidasyon seviyesini önemli derecede düşürdüğü, 800 mg/kg seviyesinde ise serum toplam antioksidan seviyesi değerini önemli derecede artırdığı tespit edilmiştir (sırasıyla; P0.05) ancak 200 mg/kg sumak çekirdek yağı içeren rasyonlarla bıldırcınların kemik kesme kuvveti ve kemik kesme enerjisi önemli derecede artmıştır (P0.05) ancak denemenin 3. periyodunda 100 mg/kg seviyesinde sumak çekirdek yağı içeren rasyonlarla civciv çıkış ağırlığı; denemenin 2.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of sumac seed oil supplementation to Japanese quail diets on performance, meat and egg quality, serum and bone biomechanical parameters, carcass and reproductive characteristics during growth and laying periods, 0-6 weeks growth period and 7-19 weeks (3 periods of 28 days) laying period (total 18 weeks). The same experimental plan was used for both periods of the study and 6 diets (6 treatments) containing sumac seed oil at 100, 200, 400, 800, 800 and 1600 mg/kg levels were tested in 30 subgroups with 5 replicates in a random plots experimental plan. For the growth period of the study, 10 day-old chicks (6 treatmentsx5 replicatesx10 quails=300 chicks) were used in each replicate, and for the laying period, a total of 90 animals (3x30=90), 2 females and 1 male, were used from the animals remaining after the animals slaughtered from each subgroup at the end of the growth period. Diets (in finely ground form) and water were given adlibitum and lighting was provided for 23 hours during the growing period and 16 hours during the laying period. Growth period: In the study, diets containing sumac seed oil did not significantly affect the live weight and live weight change, which are growth period performance parameters (P>0.05). However, feed intake of quails is 1-2 months old. Compared to the control diet with other diets except the diets containing sumac seed oil at the level of 100 mg/kg during the week period; 3-4. during the week period, it decreased significantly (P0.05), it was lowest in animals fed with diets containing sumac seed oil at the level of 1600 mg/kg. serum total oxidation level and the highest LDL value were observed (P0.05). However, the level of sumac seed oil in the diet did not affect the corticol bone thickness, bone cross-sectional area, bone shear stress and shear energy from the bone biomechanical properties of growing quails statistically significantly (P>0.05). and bone shear force increased significantly (P0.05). In the second period of the experiment, egg weight and egg mass increased significantly with diets containing 400 mg/kg sumac seed oil (P0.05).