Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ortaokul öğrencilerinin bağlanma stilleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between resiliency and attachment styles of secondary school students with adhd
- Tez No: 902591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÇELİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanılı ergenlerin bağlanma stilleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, katılımcıların bağlanma boyutları ve psikolojik sağlamlık düzeyleri demografik değişkenler açısından da incelenmiştir. Araştırmaya DEHB tanısı olan 10-14 yaş arasındaki ortaokul öğrencileri dahil edilmiştir. Çalışmaya 10 kız 36 erkek olmak üzere toplam 46 öğrenci katılmıştır. Veri toplama sürecinde, Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II Orta Çocukluk Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre; DEHB tanılı 10-14 yaş arasındaki ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile kaygılı bağlanma, kaçınan bağlanma ve güvensiz bağlanma (ölçek toplam puanı) oranları arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Bununla birlikte araştırmaya katılan DEHB tanılı ergenlerin kaygılı bağlanma, kaçınan bağlanma ve güvensiz bağlanma oranlarının cinsiyete ve ebeveyn birliktelik durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; kaygılı bağlanma ve güvensiz bağlanma oranlarının ise ilaç tedavisi alma durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir. Katılımcıların psikolojik sağlamlık düzeylerinin ise baba eğitim düzeyi ve ebeveyn birliktelik durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği görülmektedir. DEHB tanılı çocuk ve gençlerin psikolojik sağlamlıklarını iyileştirmeye yönelik koruyucu müdahalelerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between attachment insecurity and resiliency in adolescents with attention deficit hyperactivity disorder. In accordance with this purpose, attachment insecurity and resiliency were investigated with regards to demographic variables. The study involved secondary school students with adhd aged 10-14. Fourty six (10 girls, 36 boys) students attended. Personal information form, The Experiences in Close Relationships Scale Revised –Middle Childhood, Child and Youth Resilience Measure were used for collection of data. The results of the study indicate that attachment-related avoidance, attachment-related anxiety and attachment insecurity are negatively correlated with resiliency in adolescents with adhd. Additionally, attachment insecurity was related to gender, marital status of parents and having medical treatment. Resiliency was related to father educational level and marital status of parents. It is recommended protective interventions for improving resiliency of children and youths with adhd.