Çoklu beyin metastazlarının stereotaktik radyoterapisinde klasik ve robotik lineer hızlandırıcılarla yapılan tedavi planlamalarının 2 boyutlu stereotaktik ölçüm sistemiyle kalite kontrolünün araştırılması
A research on quality control of treatment planning for multiple brain metastases using classical and robotic linear accelerators with 2D stereotactic measurement system in stereotactic radiotherapy
- Tez No: 902622
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ÖZYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, SRS MapCHECK adlı 2 boyutlu stereotaktik ölçüm sisteminin Varian Ethos lineer hızlandırıcısında uygulanan çoklu beyin metastazlarının stereotaktik radyoterapi planlarının kalite kontrolünde kullanımı araştırılmasıdır. Tez çalışması, SRT planlarının doğruluğu ve tutarlılığının hastalar için en iyi sonuçları elde etmek için kritik önem taşıdığı fikrine dayanmaktadır. Bu nedenle, tezin amacı SRS MapCHECK'in bu konudaki güvenilirliğini ve etkinliğini Varian Ethos lineer hızlandırıcı özelinde değerlendirilmektedir. Çalışmada, Acıbadem Maslak Hastanesi'nde çoklu beyin metastazı nedeniyle tedavi görmüş 8 hasta yer almıştır. Seçilen hastalarda, metastazlar arasındaki mesafenin SRS MapCHECK'in ölçüm alanı olan 7.7 x 7.7 〖cm〗^2'ye sığacak şekilde seçilmesine özen gösterilmiştir. Bu hastalar için Varian Ethos tedavi planlama sisteminde 8 hasta için tedavi planı oluşturuldu. Her bir tedavi planı için, SRS MapCHECK ile ölçümlerin yapılabilmesi için özel bir QA planı oluşturuldu. Oluşturulan QA planları cihaza aktarıldı ve ölçüme başlandı. Her hastada StereoPHAN fantomu kullanılarak SRS MapCHECK ile planlanan doz dağılımları ölçüldü. SNC Patient uygulaması kullanılarak, ölçülen dozlar ile tedavi planlama sisteminde hesaplanan dozlar arasındaki uyumsuzlukları hesaplandı. SNC Patient uygulamasında doz uyumsuzluklarının hesaplaması için gama analizi kullanılmıştır. Gama analizinde çıkan sonuçlar,“calculate shift”öncesi en iyi uyumu %2/2mm için %99.6, %3/2mm için %99.7 ve %3/3mm için %99.8 oranında göstermiştir.“Calculate Shift”sonrası ise bu oranlar %2/2mm, %3/2mm ve %3/3mm için %100'e yükselmiştir. Bu bulgulara dayanarak, SRS MapCHECK'in Varian Ethos lineer hızlandırıcısı ile SRT planlanan dozların kalitesini kontrol etmek güvenilir ve etkin bir araç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the use of a 2D stereotactic measurement system called SRS MapCHECK for quality control of stereotactic radiotherapy (SRT) plans for multiple brain metastases implemented on the Varian Ethos linear accelerator. The thesis is based on the idea that the accuracy and consistency of SRS plans are of critical importance for achieving the best possible outcomes for patients. Therefore, the aim of the thesis is to evaluate the reliability and effectiveness of SRS MapCHECK in this context specifically for the Varian Ethos linear accelerator. The study included 8 patients who were treated for multiple brain metastases at Acıbadem Maslak Hospital. Care was taken to select patients in whom the distance between the metastases fit within SRS MapCHECK's measurement area of 7.7 x 7.7 cm². Treatment plans were created in the Varian Ethos treatment planning system for 8 patients. A dedicated QA plan was created for each treatment plan to allow for measurements with SRS MapCHECK. The generated QA plans were transferred to the device and measurements were started. The planned dose distributions were measured with SRS MapCHECK using the StereoPHAN phantom for each patient. The discrepancies between the measured doses and the doses calculated in the treatment planning system were calculated using the SNC Patient application. Gamma analysis was used to calculate dose discrepancies in the SNC Patient application. Gamma analysis results showed the best pre-“calculate shift”match of 99.6% for 2/2mm, 99.7% for 3/2mm, and 99.8% for 3/3mm. After“Calculate Shift”, these rates increased to 100% for 2/2mm, 3/2mm, and 3/3mm. Based on these findings, it can be said that SRS MapCHECK is a reliable and effective tool for quality control of SRT plans with the Varian Ethos linear accelerator.