Buerger hastalığında (tromboanjitis obliterans)intravenöz iloprost tedavisinin distal kan akımınaetkisi: Perfüzyon bilgisayarlı tomografi ile klinikyararlanım korelasyonunun araştırılması
In buerger's disease (thromboangiitis obliterans)intravenous iloprost therapy on diastolic blood flowimpact: Clinical studies with perfusion computed tomographyinvestigation of utilization correlation
- Tez No: 902681
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BOZBUĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Buerger Hastalığı (Tromboanjitis Obliterans), çoğunlukla ekstremitelerin küçük ve orta büyüklükteki arter ve venleri etkileyen, segmental, tıkayıcı karakterde, aterosklerotik olmayan, enflamatuvar bir damar hastalığıdır. Dünya genelinde görülmekle birlikte, bölgesel olarak değişik oranda dağılıma sahiptir. Tromboanjitis Obliterans'ın (TAO) baskın klinik belirtisi ekstremitelerde, genellikle alt ve üst ekstremitelerin orta ila küçük boyutlu damarlarında görülür ve bu durum uzuv kaybına yol açabilir. TAO yüzyılı aşkın bir süredir bilinmesine rağmen etyolojisi henüz aydınlatılamamıştır. Tütün ürünleri kullanımı ile güçlü bir ilişki mevcuttur. Hastalığın etiyolojisinin bilinmemesi nedeniyle, TAO için net bir tanı, tedavi ve profilaksi protokolü mevcut değildir ve hastalığın yönetimi tıbbi bir zorluk olmaya devam etmektedir. Tütün ürünlerinin kullanımı TAO'nun başlaması ve ilerlemesinde en önemli risk faktörü olarak kabul edilse de kesin patogenezi belirsiz olduğundan tedavi stratejilerine yönelik ilerlemeler sınırlı kalmıştır. Distal damarların çapının küçük olması ve damardaki kan akışının zayıf olması nedeniyle arteriyel revaskülarizasyon zordur. Küratif tedavisi henüz mevcut olmayan bu hastalık için çeşitli girişimsel ve medikal tedavi yöntemleri mevcuttur. TAO'lu olgularda medikal tedavi, kök hücre, endovasküler girişimler, cerrahi rekonstrüksiyon, sempatektomi, medulla spinalis stimülasyonu gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Çalışmamızda intravenöz iloprost (İVİ) tedavisinin distal kan akımına etkisinin perfüzyon bilgisayarlı tomografi yöntemi ile değerlendirilmesi ve klinik ile korelasyonu inceledik. METOD: Çalışmaya TAO kesin tanısı olan ve bu sebeple daha önce kliniğimizde İVİ tedavisi almış olan 1'i kadın 32'si erkek toplamda 33 hasta dahil edilmiştir. Çalışma retrospektif olarak kurgulanmış, hastaların bilgileri poliklinik kayıtları üzerinden taranmıştır. İntravenöz iloprost tedavi öncesi ve sonrası BT perfüzyon yöntemi ile daha önce distal ekstremite perfüzyonu değerlendirilen hastaların perfüzyon BT üzerinden arteriyel akım değerleri alınmış, ayak bileği kol indeksi, yürüme mesafesi bilgileri kaydedilmiş, hastaların anamnezleri üzerinden ek bilgileri toplanmıştır. İntravenöz iloprost tedavisi alan hastalar tedavi gün sayısına göre 0, 7, 14, 21 günlük tedavi periyodlarına göre Grup 1 (8 kişi), Grup 2 (7 kişi), Grup 3 (10 kişi), Grup 4 (8kişi) olarak ayrılmıştır. Perfüzyon BT arteriyel akım (AA) ölçümleri hesaplanarak AKİ ve kladikasyo verileri (metre cinsinden) ile karşılaştırılırken verileri taranan hastalardan 32'si çalışmaya dahil edilmiş, 1 hasta çalışmaya dışı bırakılmıştır. BULGULAR: Çalışma İVİ tedavisi alan 4 gruba ayrılmış, toplamda 33 hastanın retrospektif analizinden oluşmaktadır. Hastaların yaşları 31 ile 57 arasında değişmekte ve tanı yılı en kısa 2 yıl en uzun 26 yıl olarak kaydedilmiştir. Gruplar kendi içlerinde iloprost öncesi ve iloprost sonrası ayak bileği kol (AKİ) indeksleri karşılaştırıldığında Grup 3 ve Grup 4'te istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır. Gruplar kendi içlerinde iloprost öncesi ve sonrası kladikasyo mesafeleri karşılaştırıldığında Grup 4'te iloprost öncesi ve iloprost sonrası kladikasyo mesafesinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır. 3 Gruplar kendi içlerinde iloprost öncesi ve iloprost sonrası BT perfüzyon arteriyel akım ölçümleri hesaplanıp karşılaştırıldığında Grup 3' ve Grup4'te doku perfüzyonunda istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edilmiştir. Tedavi grupları kendi aralarında karşılaştırıldığında 7 gün tedavi alan grup ile İVİ tedavisi almayan grup arasında herhangi bir fark saptanmamıştır. 14 gün tedavi alan grup ile hiç tedavi almayan grup arasında AKİ ve kladikasyo açısından anlamlı fark olmamasına rağmen BT perfüzyon ölçümleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır (p= 0,034). 21 gün tedavi alan grup ile hiç tedavi almayan grup arasında AKİ, kladikasyo ve BT perfüzyon ölçümleri karşılaştırıldığında her üç parametrede de istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. 21 gün tedavi alan grup ile 7 gün tedavi alan grup arasında BT perfüzyon ölçümlerinde anlamlı fark saptanmazken, AKİ ve kladikasyo mesafesi değişimi açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır. 21 gün tedavi alan grup ile 14 gün tedavi alan grup arasında her 3 parametre açısından da anlamlı fark saptanmamıştır. Bu karşılaştırmada 14 gün ve 21 günlük gruplarda grup içerisinde diğer gruplara göre iloprost tedavisinin pozitif etkisi istatistiksel olarak anlamlı gözlenmişken, 14 - 21 günlük gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında aralarında anlamlı fark gözlenmemiştir. Bütün hasta popülasyonu incelendiğinde İVİ'nin pozitif yöndeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır ve bu pozitif etkinin aktif sigara kullanımı ile ilişkili olmadığı gözlenmiştir. AKİ değeri >0,8 olan hastaların İVİ tedavisinden
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Thromboangiitis Obliterans (TAO) is a segmental, obstructive, non- atherosclerotic, inflammatory vascular disease predominantly affecting small to medium-sized arteries and veins of the extremities. While globally prevalent, its distribution varies regionally. TAO's primary clinical manifestation is observed in the limbs, generally in the middle to small-sized vessels of both the upper and lower extremities, potentially leading to limb loss. Despite being known for over a century, the etiology of TAO remains elusive. There is a strong association with tobacco product usage. The unknown etiology prevents the establishment of definitive diagnostic, treatment, and prophylaxis protocols, continuing to make the management of TAO a medical challenge. Although tobacco use is considered the most significant risk factor for the onset and progression of TAO, its precise pathogenesis is unclear, and advancements in treatment strategies have been limited. Merely quitting smoking does not prevent exacerbations, amputation, or limb loss. Arterial revascularization is difficult due to the small diameter of the distal vessels and poor blood flow in the vessels. There are various interventional and medical treatment methods for this disease, which does not yet have a curative treatment. Our study evaluated the effect of intravenous iloprost treatment on distal blood flow using perfusion computed tomography in patients with TAO, examining the correlation with clinical outcomes. METHOD: The study included 33 patients, 1 female and 32 males, diagnosed with TAO and previously treated with intravenous iloprost in our service. The study was designed retrospectively, with patient data extracted from clinic records. Before and after intravenous iloprost treatment, perfusion computed tomography assessed distal extremity perfusion, and data on ankle-brachial index, walking distance, and additional anamnesis were collected. Patients receiving intravenous iloprost treatment were divided into Group 1, Group 2, Group 3, and Group 4 according to the number of days of treatment and treatment periods of 0, 7, 14, and 21 days. Perfusion CT arterial flow measurements were compared with ABI and claudication distance (in meters), including 32 patients in the study, with one patient excluded. RESULTS: This study consists of a retrospective analysis of a total of 33 patients who received IV treatment, divided into 4 groups. The ages of the patients ranged from 31 to 57, and the year of diagnosis was recorded as the shortest 2 years and the longest 26 years. When the ankle-brachial index (ABI) was compared before and after iloprost between the groups, a statistically significant increase was found in Group 3 and Group 4. When the claudication distances before and after iloprost were compared within the groups, a statistically significant increase was found in the claudication distance before and after iloprost in Group 4. When CT perfusion arterial flow measurements before and after iloprost were compared within the groups, a statistically significant increase in tissue perfusion was found in Group 3. Treatment groups were compared among themselves, although there was no significant difference between the group receiving treatment for 14 days and the group receiving no treatment in terms of ABI and claudication, a statistically 7 significant difference was found in terms of CT perfusion measurements (p= 0.034). There was no significant difference between the group receiving 21 days of treatment and the group receiving 14 days of treatment in terms of all 3 parameters. There was no significant difference between the group treated for 21 days and the group treated for 7 days in terms of CT perfusion measurements, but a statistically significant difference was found in terms of ABI and claudication distance change. When the 21-day treatment group was compared with the group that received no treatment, a statistically significant difference was found in all three parameters of ABI, claudication and CT perfusion measurements. In this comparison, while the positive effect of iloprost treatment was statistically significant in the 14-day and 21-day groups compared to the other groups, no significant difference was observed between the 14- and 21-day groups when compared among themselves. Statistically significant positive effects of intravenous iloprost were observed in all patient groups, and its efficacy was not affected by active smoking. Patients with ABI values >0.8 benefitted more from intravenous iloprost than those with values