Cenin pozisyonlarının topuk kanı alma işleminde yenidoğanların ağrı, konfor, kalp tepe atımı ve oksijen satürasyonuna etkisi
The effect of facilitated tucking positions on pain, comfort, peak heart rate, and oxygen saturation of newborns during heel stick sampling
  1. Tez No: 902680
  2. Yazar: BÜŞRA ÖNNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN APAYDIN CIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma supine, lateral ve prone cenin pozisyonlarının topuk kanı alma işleminde yenidoğanların ağrı, konfor, kalp tepe atımı ve oksijen satürasyonuna etkisini belirlemek amacıyla randomize deneysel paralel bir çalışma yöntemiyle yapılmıştır. Çalışma, 10 Ekim – 10 Aralık 2023 tarihleri arasında 120 yenidoğanla Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bebek İzlem Biriminde yürütülmüştür. Veriler,“Yenidoğan Tanıtım Formu, Fizyolojik Ölçüm Formu, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği ve Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, One Way ANOVA, Tekrarlı ölçümlerde ANOVA, Ki kare testi, Cohen Kappa Analizi, Spearman Korelasyon Analiziyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study employed a randomized experimental parallel design to evaluate the impact of supine, lateral, and prone positions on the pain, comfort, peak heart rate, and oxygen saturation of newborns during heel stick sampling. The study was conducted with 120 newborns between 10 October and 10 December 2023 at the Infant Monitoring Unit of Karaman Training and Research Hospital. Data were collected using the“Newborn Introduction Form, the Physiological Measurement Form, the Neonatal Infant Pain Scale, and the Newborn Comfort Behavior Scale.”Statistical analyses included descriptive statistics, one-way ANOVA, ANOVA, the chi-square test, Cohen Kappa Analysis, and Spearman Correlation analysis for repeated measures.