İnhaler tedavi öncesi vantrilok kukla yöntemi ile yapılan hazırlığın 4-6 yaş grubu çocukların anksiyete ve korku düzeylerine etkisi
The effect of preparation with the ventriloquist puppet method before inhaler treatment on the anxiety and fear levels of children in the 4-6 age group
- Tez No: 902684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması, inhaler tedavi alan 4-6 yaş grubu çocuklarda vantrilok kukla ile yapılan işlem öncesi hazırlığın korku ve anksiyete düzeyine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Çalışma, Ağustos 2023 - Şubat 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran ve inhaler tedavi alan 4-6 yaş grubu çocuklar (n=80) ile gerçekleştirilmiştir. Girişim grubundaki çocuklara inhaler tedavinin nasıl uygulanacağı işlem öncesinde vantrilok kukla eşliğinde açıklanmış ve tedavi başlatılmıştır. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D) ve Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde karışık düzen varyans analizi (ANOVA) ve Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Girişim ve kontrol gruplarında çocukların sosyodemografik özellikleri benzerdir. Girişim grubundaki çocukların öz-bildirimine göre anksiyete ve korku puan ortalamalarında son testte anlamlı azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted in a randomized controlled manner to examine the effect of pre-procedure preparation with a ventriloquist puppet on the level of fear and anxiety in children aged 4-6 receiving inhaler therapy. The study was conducted with children aged 4-6 (n=80) who applied to Konya City Hospital Pediatric Emergency Service between August 2023 and February 2024 and received inhaler treatment. The application of inhaler therapy was explained to the children in the intervention group with the ventriloquist puppet before the procedure and the treatment was started. Data were collected using the“Introductory Information Form, Child Anxiety Scale-State (ÇAS-D) and Child Fear Scale (CCS)”. Mixed order analysis of variance (ANOVA) and Bonferroni correction were used to evaluate the data. The sociodemographic characteristics of the children in the intervention and control groups were similar.