Duygusal özgürleşme tekniği (FFT)'nin hastanede yatan çocuklarda görülen psikososyal semptomlar üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of emotional freedom technique (EFT) on psychosocial symptoms in hospitalized children
- Tez No: 902683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma Duygusal Özgürleşme Tekniği (EFT)'nin hastanede yatan çocuklarda görülen psikososyal semptomlara etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma 01 Nisan-01 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi'nde yatarak tedavi gören 6-12 yaş grubu 70 çocuk (35 deney grubu-35 kontrol grubu) ile yapılmış randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesinde Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Hastanede Yatan Çocuklar İçin Psikososyal Semptomları Tanılama Ölçeği, Subjektif Deneyim Birimi Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubunda yer alan çocuklara araştırmacı tarafından 2 kez EFT Uygulaması yaptırılmıştır. EFT Uygulamaları sonrasında kontrol ve deney grubuna eş zamanlı Subjektif Deneyim Birimi Ölçeği ve Hastanede Yatan Çocuklarda Görülen Psikososyal Semptomları Tanılama Ölçeği tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the effect of Emotional Freedom Technique (EFT) on psychosocial symptoms seen in hospitalized children. This study is a randomized controlled experimental study conducted between 01 April 2024 and 01 May 2024, with 70 children in the 6-12 age group (35 experimental group - 35 control group) receiving inpatient treatment at Karaman Training and Research Hospital Children's Service. Before the application, the Child and Parent Introductory Information Form, the Psychosocial Symptoms Diagnosis Scale for Hospitalized Children, and the Subjective Experience Unit Scale were applied to the experimental and control groups. The children in the experimental group were given EFT application twice by the researcher. After EFT Applications, the Subjective Experience Unit Scale and the Scale for Diagnosing Psychosocial Symptoms in Hospitalized Children were repeated simultaneously to the control and experimental groups.