Nüfus defterlerine göre Kırçova kazasında Müslüman nüfus (1833-1846)
The Müslim population in the Kirchova districh according to population registers (1833-1846)
- Tez No: 902723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİP UZUNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Nüfus terimiyle bir coğrafyada yaşayan insanlar ifade edilmektedir. İnsanların niteliğini öğrenmek için her dönemin kendine özgü nüfus sayımları olmuştur. Dolayısıyla her dönemde var olan nüfus sayımları Osmanlı döneminde de varlığını sürdürmüştür. Osmanlı Devleti'nde ilk dönemlerden itibaren vergi ödemekle yükümlü şahısları ve asker mevcudunu tespit etmek amacıyla nüfus sayımları yapılmıştır. Yapılan ilk Osmanlı nüfus sayımı örneği ise tahrîr defterleridir. Sözlükte“yazma, kaydetme, deftere geçirme”anlamına gelen tahrîr kelimesi, Osmanlı mali teşkilatında vergi tespiti amacıyla yapılan sayımları ifade etmektedir. XV. ve XVI. yüzyıllarda Osmanlı Devleti'nde uygulanan tahrîr yazımı XVII. yüzyılda tımar sisteminin çökmesi, bürokrasi yükünün artması, ekonomik ve toplumsal alanda değişimlerin yaşanması, asayişin bozulması gibi sebeplerden ötürü tahrîr yerine avarız ve cizye sayımlarına geçilmiştir. XIX. yüzyıla gelindiğinde ise Osmanlı Devleti'nde uygulanan tüm sayımlar yerini nüfus sayımlarına bırakmıştır. Bu bağlamda yapılan ilk nüfus sayımı teşebbüsü II. Mahmud döneminde Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılması ile Rusya'ya karşı yapılan (1826- 1828) savaş esnasında olmuştur. Bu sayımın ardından 1831 yılında asker alımı ve vergi toplama amacıyla yalnızca erkek nüfusun sayıldığı sayımlar yapılarak nüfus defterleri tutulmuştur. 1831 yılında Anadolu ve Rumeli taraflarında yapılan nüfus sayımları arasında ele alınan bölgelerden biri de Üsküp'ün 110 km. güneybatısında her taraftan ormanlık dağlarla çevrili verimli bir vadide kurulan Kırçova kazasıdır. H. 1248 ve 1262 yılları ait Kırçova kazasına bağlı mahalle ve köylerde meskûn Müslüman nüfusa ait verilerin yer aldığı defterler Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığından temin edilmiştir. Temin edilen defterlerin çalışma amacı ise ilk Osmanlı nüfus verilerinden yararlanılarak günümüzde Makedonya Cumhuriyeti'nin güneydoğu sınırlarına yakın noktada bulunan Kırçova kazasının Müslim nüfusu ele alınarak, nüfus çalışmalarına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The term population refers to people living in a geography. In order to find out the quality of people, each period has had its own unique censuses. Therefore, the population censuses that existed in every period continued to exist during the Ottoman period. Population censuses have been conducted in the Ottoman Empire since the early periods in order to determine the individuals responsible for paying taxes and the presence of soldiers. The first example of the Ottoman census conducted is the tahrir notebooks. In the dictionary“writing, recording, Book Review, which means”word tahrir Ottoman refers to counts made for the purpose of determining tax for the financial department. XV. and XVI. writing centuries in the Ottoman Empire applied in tahrir XVII. in the century the collapse of the Timar system, the burden of bureaucracy, increase experienced changes in the economic and social spheres, and disruption of public order, for reasons such as jizya to the census idler instead of Tahrir has been started. XIX. by the turn of the century, all the censuses applied in the Ottoman Empire were replaced by population censuses. The first census attempt made in this context was II. It happened during the war against Russia (1826-1828) with the abolition of the Janissary Corps during the reign of Mahmud. After this census, population books were kept in 1831 by conducting censuses in which only the male population was counted for the purpose of recruiting soldiers and collecting taxes. In 1831 censuses situated in one of the areas discussed between the side of Anatolia and Rumelia 110 km. Kirchova kaza is located in a fertile valley surrounded by forested mountains on all sides in the southwest. H. 1248 1262 Kirchova parishes and villages inhabited and linked to the Muslim population belonging to the years of accident data of the books that belong to the head of State has been obtained from presidential archives. The purpose of the study of the provided notebooks is to contribute to population studies by taking into account the Muslim population of the Kirchova accident, which is located near the southeastern borders of the Republic of Macedonia today, using the first Ottoman population data.