Demokrasi kültürünün sermaye piyasalarına etkisi: G-7 ülkeleri incelemesi
The impact of the culture of democracy on capital markets: A study of G-7 countries
- Tez No: 902724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİLE KORUCU GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Sermaye Piyasaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Demokrasi kendi içerisinde pek çok etmen ile hareket etmektedir. Demokrasinin en ciddi etmeni ise eşitlik ilkesinin kendi içerisinde zorunlu kılması olarak değerlendirilmektedir. Eşitlik ilkesi demokrasinin seçim kapsamında değil hayatın bütününde gösterilmesi gerekmektedir. Sermaye piyasaları kavramı da demokrasi içerisine burada girmektedir. Küçük ya da büyük her türlü birikimin bir yatırıma dönüşmesine ve her projenin hayata geçebilmesi için gerekli olan kaynağa ulaşmasını sağlamak adına çalışmalar sermaye piyasası çerçevesinde yürütülmektedir. İktisadi eşitliğin sağlanması olarak gelişmekte olan ülkeler içerisinde büyük önem taşımaktadır. Demokrasi ve sermaye piyasaları arasındaki ilişki incelenirken, demokrasinin gereklilikleri ve niteliklerinin yanı sıra; demokrasi kültürünün tartışılması oldukça önemlidir. Demokrasi kültürü, derin ve kapsamlı bir yapı sunduğu için eşitlik ve gelişme başta olmak üzere sermaye piyasalarının daha kapsayıcı bir yapıya kavuşturulmasına katkı sağlamaktadır. Nitekim G-7 ülkeleri, demokrasi kültürünü oluşturabilmiş ve gerek sosyal, gerek siyasal, gerekse ekonomik katılımı toplum geneline yayabilmişlerdir. Bu durum ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel gelişimin en temel yapı taşlarından biridir. Çalışmanın en temel bulgusu da bu yöndedir. Başka bir ifadeyle, demokrasi kültürü ile sermaye piyasaları arasında, G-7 ülkeleri özelinde ciddi bir ilişki söz konusudur. Özellikle borsa endeksi değişkeni kapsamında, bu durum kendisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Democracy acts with many factors within itself. The most serious factor of democracy is considered to be the necessity of the principle of equality within itself. The principle of equality should be demonstrated in the whole life of democracy, not in the scope of elections. The concept of capital markets also enters into democracy here. Efforts are carried out within the framework of the capital market in order to ensure that all kinds of savings, small or large, are converted into an investment and that each project reaches the necessary resources for its implementation. It is of great importance in developing countries as ensuring economic equality. When analyzing the relationship between democracy and capital markets, it is important to discuss the requirements and qualities of democracy as well as the culture of democracy. Since the culture of democracy offers a deep and comprehensive structure, it contributes to a more inclusive structure of capital markets, especially in terms of equality and development. Indeed, the G-7 countries have been able to create a culture of democracy and spread social, political and economic participation throughout society. This is one of the most fundamental building blocks of economic, social, political and cultural development. This is the main finding of the study. In other words, there is a significant relationship between the culture of democracy and capital markets in G-7 countries. This is particularly evident in the context of stock market index variables.