Esg skorları ile kredi notları arasındaki ilişki
Relationship between esg scores and credit ratings
  1. Tez No: 902749
  2. Yazar: ERTUNÇ ERERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜNEREN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çevresel kaygılar, paydaş beklentileri, mevzuata uygunluk, yatırımcı talebi ve artan raporlama gereklilikleri, son yıllarda ESG konularının artan önemine katkıda bulunmuştur. Sonuç olarak, ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim) endişelerinin öneminin farkına varmak, riskleri etkili bir şekilde yönetmek ve uzun vadeli değer oluşturmak isteyen işletmeler için çok önemlidir. Bu amaçla bu çalışma, ESG konularına kapsamlı bir bakış sunarak ve bu konuların kredi riskini ve dolayısıyla şirketin finansal performansını nasıl etkilediğini açıklayarak literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı sürdürülebilirlik puanlarının (ESG puanlarının) şirketlerin kredi notlarını nasıl etkilediğine incelemektedir. Sürdürülebilirlik, finansal piyasaların önemli bir bileşeni haline gelmiştir ve bir şirketin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) performansı, finansal başarısı ve risk profili üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu ortamda ESG puanları yatırımcılar, kredi derecelendirme kuruluşları ve diğer paydaşlar için önemli bir değerlendirme unsuru olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental concerns, stakeholder expectations, regulatory compliance, investor demand and increased reporting requirements have led to an increase in the importance of ESG issues in recent years. Therefore, understanding the importance of ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) issues is critical for companies that want to manage risks effectively and create long-term value. To this end, this study aims to contribute to the literature by providing a comprehensive perspective on ESG issues and explaining the impact of these issues on credit risk and thus the financial performance of the company. This study aims to analyze the impact of sustainability scores (ESG scores) on companies' credit ratings. Today, sustainability has become an important component of financial markets and companies' environmental, social and governance (ESG) performance can have a significant impact on their financial success and risk profiles. In this context, ESG scores stand out as a critical evaluation criterion for investors, credit rating agencies and other stakeholders.