ESG skorları ve finansal performans arasındaki ilişki: BİST 100 ve Avrupa borsalarındaki firmaların karşılaştırmalı analizi
The relationship between ESG scores and financial performance: A comparative analysis of companies in BIST 100 and European stock exchanges
  1. Tez No: 824964
  2. Yazar: FATİH EGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son dönemde artan kaygılar ile işletmeler, sürdürülebilirlikle ilgili performanslarını artırıp, bu alanda getirilen düzenlemelere ayak uydurmaya, paydaşları önündeki kurumsal imajlarını güçlendirmeye ve küresel rekabette geri kalmamaya çalışmaktadır. Kuruluşların çevresel (E), sosyal (S) ve yönetişim (G) yönünden etkilerini ölçmeye yarayan ESG (Environmental, Social, Governance) skorları sürdürülebilirlik performansı ölçümü için kullanılan kapsamlı bir araçtır. İşletmelerin sürdürülebilirlik kaygıları çerçevesinde yürüttüğü çalışmaların ek maliyetler doğuracağı ve finansal performansı olumsuz etkileyeceği yönünde görüşler olmakla birlikte, bunun tam tersini savunan görüşler de söz konusudur. Çalışmamızda bu iki farklı görüşü inceleyebilmek adına firmaların ESG skorlarının finansal performanslarına etkisi panel veri analiz yöntemi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. İlişki incelenirken BİST 100 Sürdürülebilirlik Endeksine kayıtlı firmalar ve Türkiye'nin Avrupa genelinde en çok dış ticaret hacminin olduğu ülkelerdeki borsalarda işlem gören ve düzenli ESG skoru hesaplanan firmalar çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye'de ESG toplam skoru, çevresel ve sosyal skorlar firma finansal performansını olumlu etkilerken, Avrupa'da bu ilişki ülkelere göre ya olumsuz çıkmış ya da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
With increasing concerns recently, businesses are trying to increase their sustainability-related performance to keep up with the regulations in this field, strengthen their corporate image in front of their stakeholders and not to fall behind in global competition. ESG score, which are used to measure the environmental (E), social (S) and governance(G) effects of organizations, is a comprehensive tool used for sustainability performance measurement. While there are opinions that the work carried out by businesses within the framework of sustainability concerns will cause additional costs and negatively affect financial performance, there are opinions that argue the opposite. In this study, in order to examine this two-sided view, the effect of companies' ESG scores on their financial performance has been tried to be revealed by panel data analysis method. While examining the relationship, the companies registered in the BIST 100 Sustainability Index and the companies that are traded in the stock markets in the countries with the highest foreign trade volume of Turkey in Europe and whose ESG score is regularly calculated are included in the study. As a result, while the ESG combined score, environmental and social scores affect the financial performance of the company positively in Turkey, this relationship is either negative or the existence of the relationship is statistically insignificant in Europe.