Beliren yetişkinlerin psikolojik belirtileri ile yabancılaşma algıları arasındaki yordayıcı ilişkilerin incelenmesi
Examining the predictive relationships between emerging adults' psychological symptoms and perceptions of alienation
- Tez No: 902770
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlerde yabancılaşma ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu Aksaray Üniversitesinde öğrenim gören 18-26 yaş arasında 502 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Kısa Semptomlar Envanteri ve Yabancılaşma Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiki analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde T Testi, Anova, Pearson Korelasyon ve Basit Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre beliren yetişkinlerde yabancılaşma algısı cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, anne baba birliktelik durumu ve anne eğitim düzeyine göre anlamlı şekilde fark göstermezken algılanan gelir düzeyi ve baba eğitim düzeyi açısından anlamlı fark gösterdiği görülmüştür. Korelasyon sonuçlarına göre; psikolojik belirtilerin güçsüzlük, normsuzluk, anlamsızlık, düşük kişisel farkındalık ve düşük sosyal ilgi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre; psikolojik belirtilerin güçsüzlük, normsuzluk, anlamsızlık, düşük kişisel farkındalık ve düşük sosyal ilgiyi yordadığı saptanmıştır. Son olarak araştırmanın bulguları ışığında mevcut literatürle tartışılarak araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between alienation and psychological symptoms in emerging adults. The study group of the research consists of 502 students between the ages of 18-26 studying at Aksaray University. The research was conducted with the relational scanning model. Personal Information Form, Brief Symptoms Inventory and Alienation Perception Scale were used as data collection tools in the study. Statistical analysis of the research was done with the SPSS program. T Test, Anova, Pearson Correlation and Simple Linear Regression analysis were used to analyze the data. According to the findings obtained from the research, while the perception of alienation in emerging adults does not differ significantly according to gender, age, grade level, parental union status and mother's education level, it is seen that it differs significantly in terms of perceived income level and father's education level. According to the correlation results; a positive significant relationship was determined between psychological symptoms of powerlessness, normlessness, meaninglessness, low self-awareness and low social interest. According to the regression analysis results; it was determined that psychological symptoms predicted powerlessness, normlessness, meaninglessness, awareness and social interest. Finally, in the light of the findings of the study, suggestions were made to researchers and practitioners by discussing them with the existing literature.