Covid-19 pandemi sürecinin bankaların dijitalleşmesi üzerindeki etkileri
Effects of the covid-19 pandemic process on the digitalization of banks
- Tez No: 902769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
COVID-19 pandemisi, dünya çapında ekonomiler ve sektörler üzerinde önemli etkiler bırakmıştır. Bu etkilerden en belirgin şekilde etkilenen alanlardan biri de bankacılık sektörüdür. Pandemi, bankaları ve müşterileri daha önce benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya bırakmış, bu durum bankaların operasyonel stratejilerini ve müşteri hizmetleri yaklaşımlarını hızla değiştirmelerini gerektirmiştir. Salgın, müşterilerin dijital bankacılık platformlarına olan talebini artırırken, bankaları da dijital dönüşümü hızlandırmaya ve teknolojik yenilikleri daha çabuk benimsemeye zorlamıştır. Bu süreç, müşteri deneyimini iyileştirmek, işlem maliyetlerini düşürmek ve hizmetlerin güvenliğini artırmak için kişiselleştirilmiş, erişilebilir ve güvenli dijital bankacılık çözümlerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Bankaların dijitalleşme sürecinde blockchain teknolojisi, yapay zeka, büyük veri analizi ve otomatik öğrenme gibi teknolojiler ön plana çıkmıştır. Bu teknolojiler, işlem güvenliğini artırma, sahtekarlıkla mücadele, müşteri hizmetleri ve operasyonel verimliliği iyileştirme gibi alanlarda bankalara önemli avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca, düzenleyici çerçevelerin güncellenmesi ve pandemi sonrası dönemde finansal teknolojilerin (fintech) yükselişi, bankacılık sektörünün yenilikçi çözümler geliştirme ve uygulama kapasitesini daha da artırmıştır. Bu çalışma, COVID-19 pandemisinin bankacılık sektörü üzerindeki etkisini ve dijital dönüşüm sürecini kapsamlı bir şekilde ele almakta; pandeminin bankalar, müşteriler ve genel ekonomik yapı üzerindeki uzun vadeli sonuçlarını içerik analizi olarak incelemektedir. Ayrıca, gelecekte bankacılık sektörünü şekillendirecek olan teknolojik yenilikler ve düzenleyici çerçeveler hakkında öngörülerde bulunmaktadır. Bu bağlamda, pandeminin neden olduğu zorlukların, bankacılık sektörünü daha yenilikçi, esnek ve müşteri odaklı bir yapıya doğru evrilttiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has left significant impacts on economies and sectors worldwide, with the banking sector being one of the most notably affected areas. The pandemic has confronted banks and their customers with unprecedented challenges,necessitating rapid changes in operational strategies and customer service approaches. The outbreak has increased customer demand for digital banking platforms, forcing banks to accelerate digital transformation and adopt technological innovations more swiftly. This process has facilitated the development of personalized, accessible, and secure digital banking solutions to improve customer experience, reduce transaction costs, and enhance the security of services. In the digitization process of banks, technologies such as blockchain, artificial intelligence, big data analytics, and machine learning have come to the forefront. These technologies offer significant advantages to banks in areas such as increasing transaction security, combating fraud, improving customer service, and enhancing operational efficiency. Moreover, the updating of regulatory frameworks and the rise of financial technologies (fintech) in the postpandemic period have further increased the banking sector's capacity to develop and implement innovative solutions. This study comprehensively addresses the impact of the COVID-19 pandemic on the banking sector and the digital transformation process; it examines the long-term consequences of the pandemic on banks, customers, and the overall economic structure. It also provides forecasts about the technological innovations and regulatory frameworks that will shape the future of the banking sector. In this context, it is concluded that the challenges posed by the pandemic have evolved the banking sector into a more innovative, flexible, and customer-focused structure.