Tuzluluğun Halopteris filicina (Grateloup) Kützing (Phaeophyceae) türü üzerine fizyolojik etkileri
Physiological effects of salinity on the species Halopteris filicina (Grateloup) Kützing (Phaeophyceae)
  1. Tez No: 902783
  2. Yazar: SEHER OK HAYRANDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Küresel iklim değişikliği sonucunda deniz suyu sıcaklığının artması, buzulların erimesi ve artan yağışlarla deniz seviyesinin yükselmesi, deniz suyunun tuzluluğunu azaltabileceği düşünülmektedir. Bu tuzluluk değişikliklerinin deniz yosunları üzerindeki etkileri üzerine daha fazla anlayış kazanmak önemlidir. Bu nedenle bu çalışma, Halopteris filicina (Grateloup) Kützing türünün tuzluluk değişimlerine olan tepkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Eylül 2023'te Çandarlı istasyonundan toplanan H. filicina örnekleri, Ege Denizi suyu özelliklerine en yakın koşullarda laboratuvar koşullarına alınıp, adaptasyon sürecinden sonra 3 farklı tuz derişimine (23 ppt, 33 ppt ve 40 ppt) sahip suni deniz suyu içeren akvaryumlara yerleştirilip 4 hafta boyunca kültüre alınmıştır. Örneklerin günlük büyüme hızı, nitrojen metabolizması (nitrat redüktaz aktivitesi), klorofil-a ve fukoksantin pigmenti, protein içeriği ve fotosentez aktivitesi haftalık olarak ölçülmüştür. Bu analizler, tuzluluk değişimlerinin türün fizyolojik ve morfolojik özellikleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeye yardımcı olmuştur. Çalışma sonucuna göre H. filicina türünün günlük büyüme oranı, fotosentetik pigment içeriği, fotosentez aktivitesi ve protein içeriğinin tuzluluk stresinden etkilenmediği saptanmıştır. Nitrat redüktaz aktivitesinin ise zamana ve tuzluluğa bağlı olarak etkilendiği görülmüştür. 23 ppt tuz derişimindeki örneklerde nitrat redüktaz aktivitesinin genelde yüksek son haftada ise düşük seviyelerde olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, H. filicina türünün tuzluluk stresinden etkilenmediğini ortaya koymuştur. İntertidal bölgede yaşayan bu türün, tuzluluk değişimlerine karşı toleranslı olması ve kozmopolit bir tür olması nedeniyle de bu değişimlerden etkilenmediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of global climate change, rising sea water temperature, melting glaciers and sea level rise due to increased precipitation are thought to reduce the salinity of seawater. It is important to gain more understanding on the effects of these salinity changes on seaweeds. Therefore, this study aims to investigate the response of the species Halopteris filicina (Grateloup) Kützing to salinity changes.H. filicina specimens collected from Çandarlı station in September 2023 were transferred to laboratory conditions under conditions closest to the characteristics of Aegean Sea water, and after the adaptation process, they were placed in aquariums containing artificial seawater with 3 different salt concentrations (23 ppt, 33 ppt and 40 ppt) and cultured for 4 weeks. Daily growth rate, nitrogen metabolism (nitrate reductase activity), chlorophyll-a and fucoxanthin pigment, protein content and photosynthetic activity were measured weekly. These analyses helped to assess the effects of salinity changes on the physiological and morphological characteristics of the species. According to the results of the study, daily growth rate, photosynthetic pigment content, photosynthetic activity and protein content of H. filicina species were not affected by salinity stress. Nitrate reductase activity was found to be affected by time and salinity. In samples at 23 ppt salt concentration, nitrate reductase activity was generally high and low in the last week. This study revealed that H. filicina was not affected by salinity stress. It is thought that this species, which lives in the intertidal zone, is not affected by these changes because it is tolerant to salinity changes and is a cosmopolitan species.