Elliott dalga prensibi ile kripto paraların incelenmesi
Examination of crypto currencies with Elliott wave principle
  1. Tez No: 902782
  2. Yazar: ONUR DİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Elliott dalga prensibi sadece finansal piyasaları ilgilendiren bir kuram değildir. İnsan yaşamının her alanında ve her yerine sirayet etmiş sadece insanların yeteri kadar dikkat etmediği bir kuramdır. Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte hayatımıza giren kripto paraları da tüm hayatımızın içerisinde var olan Elliott dalga prensibini kullanarak incelemek ve daha sonraki öğrenci ve meraklı insanlara fayda sağlaması amacı ile bu konu seçilmiştir. Elliott dalga prensibini gerek Fibonacci gerekse basit teknik analiz kuralları ile birleştirerek sade teknik analiz veya sadece Elliott dalga prensibi ile bakmak yerine birden fazla veri ve analiz yöntemini birleştirerek yapılan hataları daha aza indirgeme ve finansal piyasalardaki insanların başarı oranını arttırmak amaçlanmıştır. Çalışmada kuramsal alt yapı tartışılmış ve Bitcoin trend ile pratik bir uygulamada başarılı olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Elliott wave principle is not a theory that concerns only financial markets. It is a theory that has influenced every area and everywhere of human life and only people do not pay attention enough. This topic has been chosen to study crypto currencies, which are coming into our lives with developing technology, using the Elliott wave principle, which exists in all our lives, and to provide benefit to later students and curious people. By combining the Elliott wave principle with both Fibonacci and simple technical analysis rules, minimize the mistakes made by combining multiple done and analysis methods instead of looking with simple technical analysis or only with the Elliott wave principle. It is aimed to increase people's success rate. In the study, the theoretical infrastructure was discussed and whether Bitcoin was successful in a practical application with the trend or not.