Bir tuzluluk ölçer cihazı tasarımı ve yapımı
Design and making of a salt content meter
- Tez No: 4404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
BİR TUZLULUK ÖLÇER CİHAZI, TASARIMI VE YAPIMI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa E?İLMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1988 ÖZ Tuz çözeltili güneş havuz lar mdaki tuzluluk, hem çok yüksek hem de havuzun derinliklerine göre değişmektedir. Bu havuzların çeşitli derinliklerindeki %4'den fazla olan tuzluklarını mevcut alet va cihazlarla direkt olarak ölçmek mümkün olmamaktadır ti]. Bu çalışmada, NaCl çözeltisinin özdirencinin sıcaklık ve konsan trasyonla ilişkisini açıklayan grafik ve Arps formülü esas a- lmmıştır [23. Tuzluluğu ölçülecek çözeltinin sıcaklığının önce den bilindiği kabul edilmiştir. NaCl çözeltisinin özdirencini, di rence çeviren bir hücre, hücrenin polarize olmasını önleyen kare dalga üreteci, dirençle uçlarındaki gerilim ilişkisinin lineer ol masını sağlayan çift yönlü akım kaynağı, değişken gerilimi de ge rilime çeviren doğrultucu, sıcaklık denkleştirici devre, döner bo- binli aleti süren yükselteç tasarlanıp gerçekleştirilmiş ve çeşit li NaCl çözeltileri hazırlanarak ölçeklendirilmiştir. Bu çalışma sonunda, tuzlu güneş havuzlarının çeşitli derinliklerindeki NaCl çözeltisinin %2.5 ila %30 arasındaki konsantrasyonlarını direkt olarak ölçebilecek bir cihaz gerçekleştirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
DESING AND MAKING OF A SALT CONTENT METER (M.Sc. Thesis) Mustafa E?İLMEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1988 ABSTRACT The salinity in the solar ponds with salt solution varies in both the height and the depths of the pond. With present instru ments and devices it is impossible to measure directly the sali nity which is more than 4% at the depths of these ponds til. In this study Arps' formula and the graph, which explains the rela tion between the consantration and the temperature of resistivity of NaCl solution, are considered to be the base 121. It has "been assumed that the temperature of the solution of which salinity to be measured is known before. A cell that converts the resistivity of NaCl solution to the resistance, a square-wave generator that prevents the cell to be polarised, a bilateral current source that makes the voltage-relationship lineer, a rectifier that converts the alternative current to direct current, a temperature compensa tor circuit, and an amplifier that drives moving-coil device have been designed and realised different NaCl solutions have been pre pared and calibrated. In the end of this study, a device that can measure the constrations of NaCl solution between 2.5% and 30% at various depths of salty solar ponds has been realised. Ill