Boş zaman etkinliklerinin stres algısı üzerine etkisinin incelenmesi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Investigation of the effect of leisure time activities on stress perception: A study on university students
  1. Tez No: 902803
  2. Yazar: GÜLAY IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; Üniversite öğrencilerinin boş zaman etkinliklere katılımlarının ve stres algılarının sosyodemografik özelliklerine göre incelenmesidir. Çalışmanın evrenini üniversite öğrencileri oluştururken örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler (n=399) oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında; 27 sorudan oluşan öğrencilerin boş zaman katılımlarını belirlemeye yönelik Boş Zaman Katılım Ölçeği (BZKÖ), öğrencilerin algılanan stres düzeylerinin değerlendirilmesine yönelik görüşlerini ölçmek amacıyla 14 maddeden oluşan Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ilk aşamada veriler şekilsel olarak incelenirken, ikinci aşamada verilerin çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmıştır. Analizler sonucu verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde katılımcıların boş zaman katılımları ölçeği alt boyutlarında; cinsiyet, yaş, sınıf, algılanan gelir düzeyi ve boş zamanları değerlendirmekte çekilen güçlük durumlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Algılanan stres düzeyleri alt boyutlarında ise; yaş, sınıf ve boş zamanları değerlendirmek çekilen güçlük durumlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; It is an examination of university students' participation in leisure activities and their perception of stress according to their sociodemographic characteristics. While the population of the study consists of university students, the sample consists of students studying at Karamanoğlu Mehmetbey University (n = 399), determined by the convenient sampling method. In collecting the data of the study; The Leisure Time Participation Scale (PRQS), which consists of 27 questions to determine students' leisure time participation, and the Perceived Stress Scale (PSS) consisting of 14 items and a sociodemographic information form, were used to measure students' opinions regarding the evaluation of their perceived stress levels. In the statistical analysis of the data, in the first stage, the data were examined formally, and in the second stage, the skewness and kurtosis values of the data were examined. As a result of the analysis, it was determined that the data complies with the parametric test conditions. When the results obtained from the research are examined, participants' leisure time participation scale sub-dimensions; Significant differences were detected in gender, age, class, perceived income level and difficulty in spending free time. The sub-dimensions of perceived stress levels are; Significant differences were detected in terms of age, grade and difficulty in spending free time.