Kentsel dönüşümün hukuki süreci
Legal process of urban regeneration
- Tez No: 902808
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR MURATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kentsel dönüşüm kavram olarak geniş bir tanımlamaya ihtiyaç duymaktadır. Bir alanın veya bir yapının dönüşümü ile bir bütün bulunduğu çevrenin de dönüşümü sağlanmaktadır. Bu sebeple sadece fiziksel bir dönüşüm değil ekonomik, sosyal ve kültürel bir dönüşüm de söz konusudur. Bu durumda öncelikle dönüşüm ile amaçlanan şeyin ne olduğu tespit edilmeli sonrasında dönüşüm sürecinde uyulması gereken temel prensipler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tez kapsamında ilk bölümde kentsel dönüşümün hangi amaçlarla yapılabileceği incelenmiş bu amaçların gerçekleşmesinde uyulacak ilkeler belirtilmiştir. Daha sonra kentsel dönüşümün ihtiyaca göre hangi yöntemlerle yapılabileceği açıklanmıştır. Sürecin başından itibaren uygulamayı yürütecek olan idare veya vatandaşın uyması gereken mevzuatın ne olduğu; bu mevzuat kapsamında hak ve yükümlülüklerin neler olduğu; kentsel dönüşüm sürecinde hangi idari birimlerin yetkili olduğu incelenmiştir. Kentsel dönüşüm uygulamalarının tespiti ile idareye tanınan takdir alanlarının değerlendirmesi yapılarak son bölümde idari ve hukuki sürecin nasıl yürütüleceği anlatılmıştır. Burada rezerv yapı alanı, riskli alan ve riskli yapılarda uygulanacak dönüşüm süreci ayrı ayrı ele alınarak bu süreçlerde alınacak kararlar ve yapılacak işlemlerin hukuki niteliği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration needs a broad definition as a concept. With the regeneration of an area or a building, the regeneration of the environment in which it is located is also achieved. For this reason, there is not only a physical regeneration but also an economic, social and cultural regeneration. In this case, first of all, it should be determined what is intended by the regeneration, and then the basic principles that must be followed during the regeneration process should be taken into consideration. Within the scope of this thesis, in the first chapter, the purposes for which urban regeneration can be carried out are examined and the principles to be followed in achieving these purposes are stated. Then, the methods by which urban regeneration can be carried out according to need are explained. What is the legal legislation that the administration or citizen who will carry out the implementation must comply with from the beginning of the process; What are the rights and obligations under this legislation; It was examined which administrative units were authorized in the urban regeneration process. The determination of urban regeneration practices and the evaluation of the discretionary areas granted to the administration are made and in the last section, how the administrative and legal process will be carried out is explained. Here, the regeneration process to be applied in the reserve structure area, risky area and risky structures are discussed separately and the legal nature of the decisions to be taken and the transactions to be carried out in these processes are tried to be explained.