Finans, bankacılık ve sigortacılık eğitiminde etik ve etik algılama düzeyi: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi örneği
Ethics and ethical perception level in finance, banking and insurance education: The case of Kirşehi̇r Ahi Evran University
  1. Tez No: 902810
  2. Yazar: ÖZLEM BAŞIBÜYÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü öğrencilerinin mezuniyet sonrasında finans sektöründe çalışacakları göz önüne alınarak, etik ve etik algılama düzeylerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, gelecekte bankacılık sektöründe kariyer yapmayı düşünen aday öğrencilerin etik algılarını ve etik davranma niyetlerini çeşitli değişkenler çerçevesinde inceleyerek aralarındaki anlamlı ilişkileri tespit etmektir. Araştırmaya toplamda 210 öğrenci katılmıştır ve öğrencilere anket tekniğiyle sorular yöneltilerek meslek etiği algı düzeyleri belirlenmiştir. Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılarak elde edilen bulgular 0.05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak sınanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, etik algı düzeyi ile cinsiyet, yaş, Meslek Etik dersi ve/veya Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı dersi alma durumuna arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bulgular, bayan öğrencilerin etik algı düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Yaş faktörünün ve öğrencilerin öğrenim gördükleri sınıfın etik algısını etkilemediği görülmüştür. Meslek Etik dersi ve/veya Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı dersi alan öğrencilerin, almayan öğrencilere göre etik algı düzeylerinde az da olsa bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular, gelecekteki eğitim programları ve finans-sigortacılık sektöründe çalışacak adayların etik eğitimine yönelik iyileştirmelerin yapılması açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the ethics and ethical perception levels of Finance, Banking and Insurance Department students, considering that they will work in the finance sector after graduation. The main goal of the research is to examine the ethical perceptions and intentions of ethical behavior of prospective students who are considering a career in the banking sector in the future within the framework of various variables and to determine the meaningful relationships between them. A total of 210 students participated in the research and the professional ethics rating point was determined by asking questions using the general survey technique. The findings obtained using Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests were tested to be maintained at the 0.05 significance level. Depending on the time the research was conducted, it was determined that there were significant differences between the level of ethical perception and gender, age, the evaluation of taking the Professional Ethics course and/or the Akhism Culture and Professional Ethics course. The findings reveal that female ethical perception levels are higher than male distribution. It is found that the age factor and its units do not affect the ethical perception of its units. In the field of Professional Ethics course and/or Ahi Culture and Professional Ethics courses, it has been observed that there is a slight decrease in the ethical perception levels of the participants compared to their meetings. These findings provide important information in terms of current training programs and processes for ethical education of candidates working in the finance-insurance sector.