Engelli bireylerin otel işletmelerinde sunulan hizmetlere yönelik önem ve memnuniyet düzeyleri: Bodrum örneği
The importance and satisfaction levels of services provided to individuals with disabilities in hotel businesses: The case of Bodrum
  1. Tez No: 902811
  2. Yazar: KATERYNA PROKOPİUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Bodrum'daki dört ve beş yıldızlı turizm tesislerini ziyaret eden engelli bireylerin memnuniyet performansları ölçülüp değerlendirilmiştir. Erişilebilir turizm kapsamında yapılan çalışmalar esas alınarak anket soruları oluşturulmuş, akabinde engelli bireylerin önem ve memnuniyet düzeylerine ilişkin sorularla anket güncel halini almıştır. Oluşturulan anket Bodrum bölgesinde turizm faaliyeti içerisinde bulunan engelli bireylere uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde demografik özelliklerle ilgili altı madde yer almaktadır, ikinci bölümünde erişilebilir turizm hakkında engelli misafirler için önemini ve memnuniyetini ölçmek için 32 madde bulunmaktadır. Anket pilot araştırmada 40 kişiye, devamında ise 486 engelli bireyle yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. 486 anket bilgisayar yardımıyla SPSS programına veriler girilmiş ve analiz edilmiştir. Ankete, Güvenirlik analizi ve Faktör analizi yapılmıştır. Bulunan veriler çalışmanın üçüncü kısmında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre turizm tesislerinin engelli bireyler için alması gereken önlemleri“tartışma, sonuç ve öneriler”bölümünde alınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study“The Importance and Satisfaction Levels of Services Provided to Individuals with Disabilities in Hotel Businesses: The Case of Bodrum”aimed to measure and evaluate the importance and satisfaction levels of disabled individuals visiting four and five-star tourism facilities in Bodrum. Survey questions were formulated based on the accessible tourism initiatives, and subsequently, the survey was updated with questions regarding the importance and satisfaction levels of disabled individuals. The developed survey was administered to disabled individuals engaged in tourism activities in the Bodrum region. The first section of the survey includes six items related to demographic characteristics. The second section of the survey contains 32 items to measure the importance and satisfaction of disabled tourists regarding accessible tourism. The survey was initially piloted with 40 individuals, followed by face-to-face interviews with 486 disabled individuals. Data from the 486 surveys were entered into the SPSS program and analyzed. Reliability analysis and factor analysis were conducted on the survey. The findings were thoroughly examined in the third part of the study. According to the obtained results, the measures that tourism facilities need to take for disabled individuals were emphasized to be addressed in the“discussion, conclusion, and recommendations”section.