Üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi örneği
Measuring the financial literacy levels of university students: The case of Bolu Abant Izzet Baysal University
  1. Tez No: 1010452
  2. Yazar: GÖKBEN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeyin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulama kısmı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiş, veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmada finansal okuryazarlık; temel ekonomi ve finans bilgisi, bireysel bankacılık, emeklilik ve sigortacılık, yatırım, vergi ve mevzuat ile matematiksel hesaplama boyutları çerçevesinde ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin genel olarak orta seviyede olduğunu, ancak alt boyutlar arasında önemli farklılıklar bulunduğunu göstermektedir. Özellikle temel finansal kavramlara ilişkin bilgi düzeyinin daha yüksek olduğu; buna karşılık yatırım, emeklilik ve finansal matematik gibi daha teknik konularda bilgi eksikliklerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, erkek öğrencilerin, finans alanına yakın bölümlerde öğrenim görenlerin ve finansal ürün kullanan bireylerin finansal okuryazarlık düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sınıf düzeyi ve yaş arttıkça finansal okuryazarlık seviyesinin yükseldiği, ebeveyn eğitim düzeyinin ise anlamlı bir etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Finansal kavramlara ilişkin farkındalık düzeyleri incelendiğinde günlük hayatta sık karşılaşılan kavramların daha iyi bilindiği; buna karşılık makroekonomik ve yatırım odaklı kavramlarda önemli bilgi eksikliklerinin bulunduğu görülmektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin arttırılması amacıyla teorik bilginin yanı sıra uygulamaya dayalı eğitimlerin yaygınlaştırılması ve finansal eğitimin daha sistematik bir yapıya kavuşturulması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the financial literacy levels of university students and to reveal how these levels differ according to various demographic variables. The empirical part of the research was conducted on students of Bolu Abant Izzet Baysal University, and the data were collected through a survey method. In the study, financial literacy was examined within the dimensions of basic economics and finance knowledge, personal banking, retirement and insurance, investment, tax and legislation, and mathematical calculation skills. The findings indicate that the overall financial literacy levels of students are moderate, although significant differences exist among the sub-dimensions. In particular, students were found to have a higher level of knowledge regarding basic financial concepts, whereas deficiencies were observed in more technical subjects such as investment, retirement, and financial mathematics. According to the analysis results, male students, those studying in finance-related departments, and individuals using financial products have higher financial literacy levels. In addition, it was determined that financial literacy levels increase as grade level and age increase, while parental education level does not have a significant effect. When awareness levels regarding financial concepts were examined, it was observed that concepts frequently encountered in daily life were better known, whereas considerable knowledge gaps existed in macroeconomic and investment-oriented concepts. In line with these findings, it is considered necessary to expand practice-based training in addition to theoretical knowledge and to establish a more systematic structure for financial education in order to improve the financial literacy levels of university students.