Geleneksel medyadan yeni medyaya haber üretim süreçleri ve haber sunumu bağlamında Fatih Altaylı Youtube kanalı üzerine bir inceleme
A review on Fatih Altayli Youtube channel in the context of news production processes and news presentation from traditional media to new media
  1. Tez No: 902815
  2. Yazar: BEGÜM BULUT KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YENİTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uzun yıllar geleneksel medyanın baskısı altında olan medya kartelası, haberin üretim ve sunumunda da belirli normlar üzerinden hareket etmiştir. Fakat geleneksel medya yönünü yeni teknolojilere doğru çevirince, habercilikte hızlı bir dönüşüm sürecini harekete geçirmiştir. İnternet ve dijital teknolojilerin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni medya, geleneksel medyaya göre daha interaktif ve katılımcılı bir iletişime zemin oluşturmaya başlamıştır. Bu bağlamda araştırma; geleneksel medya ve yeni medya arasındaki geçiş sürecini analiz ederek, bu değişim evresinde sunucunun ve haber içeriklerinin yeni medya platformlarında gerek benzerlikler, gerek ise farklılıklar çerçevesince, teknik ve içerik açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışmada; geleneksel medyadan yeni medyaya haber üretim süreçleri ve haber sunumu bağlamında Fatih Altaylı'nın Habertürk televizyonunda sunduğu Teke Tek Programı ve Fatih Altaylı'nın kişisel YouTube kanalı, belirlenen kategoriler altında içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Mesleğinde tanınmış isimlerden biri olan Fatih Altaylı, geleneksel medyadaki görevinin sonlanmasıyla birlikte, YouTube platformunda kısa sürede çok izlenen bir içerik üreticisi haline gelmiştir. Ancak geleneksel medyada oluşturulan etik ilkelerin bu yeni düzende nasıl şekilenip bir çerçeveye uyarlanabileceği ise yeni bir tartışma alanı için zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
For many years, the media cartel, under the dominion of traditional media, adhered to specific norms in news production and presentation. However, as traditional media began to pivot towards new technologies, a rapid transformation in journalism commenced. The advancement of the internet and digital technologies has led to the emergence of new media, which in comparison to traditional media, provides a more interactive and participatory communication platform. In this context, the thesis analyzes the transition process between traditional and new media, evaluating how this transformation affects presenters and news content in terms of formal similarities and differences on new media platforms, as well as technical and content variations. This study examines Fatih Altaylı's transition from traditional to new media in news production and presentation processes, focusing on his 'Teke Tek' program on Habertürk TV and his personal YouTube channel, under specific categories. Fatih Altaylı, a prominent figure in his profession, quickly became a highly watched content creator on the YouTube platform following the end of his tenure in traditional media. However, how the ethical principles established in traditional media can be reshaped and adapted to this new settin continues to create a foundadtion for ongoing debate.