Sosyal medyada kadına yönelik linç kültürü: Twitter (X) örneği
Lynching culture against women on social media: The case of twitter (X)
  1. Tez No: 902823
  2. Yazar: FATMA ELES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gelişen teknoloji ile hayatımıza dahil olan sosyal medya, gündelik hayatın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Web 2.0 teknolojisi ile geliştirilen sosyal medya ağları, kullancılarına mekân ve zaman sınırlaması olmadan eş zamanlı olarak başka kullanıcılarla etkileşimde bulunma imkânı sunmaktadır. Maliyetinin uygun olması, kolay kullanım imkânı ve etkileşim özelliği nedeniyle toplumun her kesiminden insanlar tarafından kullanılmaktadır. Farklı görüşlerden insanların bir araya geldiği sosyal medya ağları şiddetin mekânı haline gelmiştir. Fiziksel şiddetin yerini alan sanal linç eylemleri, sosyal medyanın etkileşim özelliğini kullanarak hedef aldığı gruplara karşı nefret söylemlerinin kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Toplumda dezavantajlı konumda bulunan kadınlar, sosyal medyada sanal lince uğrayan grupların başında gelmektedir. Bu bağlamda kadınların sosyal medyada paylaşımları nedeniyle linç kültürünün hedefi haline gelmesinin ardındaki sebepler ve sosyal medyanın linç kültürünün oluşmasındaki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. X platformunda yaşanan kadına yönelik linç olayı araştımanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştımada kadının toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle linçleri hedefi haline geldiği ve sosyal medyanın kullanıcılara sunduğu özellikler ile linç oluşumunu dolaylı olarak etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media, which is included in our lives with the developing technology, has become indispensable in daily life. Social media networks developed with Web 2.0 technology offer users the opportunity to interact with other users simultaneously without space and time limitations. It is used by people from all segments of the society due to its affordable cost, easy use and interaction feature. Social media networks, where people from different views come together, have become a place of violence. Virtual lynching acts, which have replaced physical violence, are carried out with the use of hate speech against the targeted groups by using the interaction feature of social media. Women, who are in a disadvantaged position in society, are among the groups that are subjected to virtual lynching on social media. In this context, it is aimed to determine the reasons behind women becoming the target of lynch culture due to their posts on social media and the role of social media in the formation of lynch culture. The lynching incident against women on the X platform constitutes the sample of the research. The sample was analysed using content analysis method. In the research, it was determined that women become the target of lynching due to gender roles and that social media indirectly affects the formation of lynching with the features offered to users.