Yargıtay kararları bağlamında fikri içtima
Ideal concurrence in the context of supreme court decisions
- Tez No: 902842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BATUHAN BAYTAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Yargıtay Kararları Bağlamında Fikri İçtima incelenmiştir. Fikri içtima, aynı neviden ve farklı neviden olmak üzere iki türü barındırmakta olup Türk Ceza Kanunu'nda 43. maddenin ikinci fıkrasında ve 44. maddesinde ayrı ayrı düzenlenmiştir. Madde metinlerinin düzenleniş biçimi ve tek fiille birden fazla suçun meydana gelmesi, cezanın belirlenmesi açısından öğretide ve Yargıtay kararlarında tartışmaların önünü açmaktadır. Tartışmaların günümüzde hala devam etmesi ve görüş ayrılıklarının Yargıtay kararlarına yansıması ilk derece mahkemelerinde verilen kararların cezanın belirlenmesinde etkili olduğundan konunun incelenmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda çalışmamız, öğreti ışığında ve Yargıtay kararları doğrultusunda tartışmalı hususlar dikkate alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ideal Concurrence in Turkish Law in the Context of Supreme Court Decisions was examined. Ideal Concurrence includes two types, the same kind and different kinds, and is regulated separately in the second paragraph of Article 43 and Article 44 of the Turkish Penal Code. The way the article texts are arranged and the fact that more than one crime occurs with a single act paves the way for discussions in the doctrine and in the decisions of the Supreme Court in terms of determining the penalty. It is important to examine it because the debates still continue today and the reflection of the differences of opinion on the Supreme Court decisions are effective in determining the sentence given in the first instance courts. In this context, our study has been prepared in the light of doctrine and in line with the decisions of the Supreme Court, taking into account controversial issues.