İslam ve diğer semavi dinlerde muhasebe izleri
Traces of accounting in Islam and other divine religions
- Tez No: 902841
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada teorik bir çerçevede kutsal kitapları işletme, ticaret ve muhasebe biliminin üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kutsal kitapların işletme, ticaret ve muhasebeye bakış açısı açıklanmıştır. Ayrıca kutsal kitaplardaki muhasebeye dair kavramların kullanım şekli ve öneminin belirlenmesi hedeflenmektedir. Kutsal kitaplarda muhasebe biliminin izleri araştırılmıştır. Bulunduğumuz bu topraklarda yaşayan insanlar, farklı dinlerin ve kültürlerin etkisi altında gelişmiş olan bir medeniyetin mensuplarıdır. Bu sebeple bu topraklarda yaşayan insanların oluşturduğu kültür de aynı kaynaklardan beslenmektedir. İnsanların farklı zamanlarda ve yerlerde bütün faaliyetleri dinlerden etkilenmiştir. Hatta bazı yerlerde insanların hayatı tamamen dinin kurallarına göre şekillenmektedir. Dinin, bireylerin günlük ekonomik yaşantısı üzerindeki etkileri, din ve ekonomi arasındaki ilişkinin incelenmesinde önemli bir etken olmuştur. Birinci bölümde fazla ayrıntılara girmeden işletme tanımı, fonksiyonları, muhasebe tanımı, önemi, tarihsel gelişimi ve temel kavramlarına kısaca değinilmektedir. İkinci bölümde kültür ve kültürün bir parçası olan din ile ticaret arasındaki ilişki incelenmiştir. Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an'ı Kerim hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Kutsal kitaplar ile ticaret arasındaki ilişki incelenmiştir. Üçüncü bölümde kutsal kitaplarda muhasebe bilmi ile ilgili ayetlere yer verilerek, konu ile ilgili öne çıkan kavramlar, bazen doğrudan alıntılar ile desteklenerek bazen de dolaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to provide a theoretical framework for determining how Holy Books influence business, commerce, and accounting sciences. Furthermore, the objective is to ascertain the utilization and significance of accounting concepts within sacred texts. The traces of accounting science have been researched in the holy books. The people living in these lands are members of a civilization that developed under the influence of different religions and cultures. For this reason, the culture formed by the people living in these lands is also fed from the same sources. All the activities of people at different times and places have been influenced by religions. In some places, people's lives are even completely shaped according to the rules of religion. The effects of religion on the daily economic life of individuals have been an important factor in examining the relationship between religion and the economy. The first section defines the term 'business' and its functions. Furthermore, the term 'accounting' is explained, along with its significance, historical evolution, and key ideas, without going into too much detail. The second section studies the connection between culture and religion, which is a subset of culture, and trade, as well as the relationship between holy texts and trade, by providing historical and contextual basic information about the Torah, Psalms, Bible, and Qur'an. The third section contains discussions on the accounting science in the Holy Books, as well as explanations of key ideas linked to the issue, backed by direct and indirect quotations.