Investigation of the performance of short fiber reinforced plastic gears at different temperatures
Kısa elyaf takviyeli plastik dişlilerin farklı sıcaklıklarda performanslarının incelenmesi
  1. Tez No: 902843
  2. Yazar: YASİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ÇELİK, PROF. DR. SERKAN TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada plastik malzemelerden imal edilen dişlilerin performansları (diş kökü eğilme gerilmeleri ve ömür analizleri), fiber olarak adlandırılan mekanik özellikleri yüksek malzemeler yardımıyla iyileştirilmeye çalışılmıştır. Dişli teknolojisinde yaygın olarak kullanılan POM ve PA 66 plastiklerine farklı tipte, uzunluk ve çapta fiber malzemeler eklenmiştir. Referans çalışma olarak, POM (Polyoxymethylene) ve PA (polyamid) 66 polimer malzemeleri kullanılmıştır. Plastik dişlilerin diş kökü eğilme gerilme değerleri VDI 2736 standardı kullanılarak teorik olarak çalışılmış ve ABAQUS&KissSoft programlarında analizler yapılmıştır. Bu plastiklere, farklı oranlarda ve boyutlarda kısa elyaf takviye edilmiş ve Digimat MF yazılımı kullanılarak kompozit polimerlerin farklı sıcaklıklardaki mekanik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen veriler Temsilci Hacim Elemanı (RVE) ile ABAQUS Sonlu Elemanlar Analiz programına aktarılarak sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Paralelde, elde edilen veriler ile KissSoft kütüphanesinde yeni malzemeler tanımlanmış ve dişli analizlerinde gerçekleştirilmiştir. Kısa elyaf karbon takviyeli malzemelerin mekanik özellikleri ile referans malzemenin özellikleri mukayese edilmiştir. Son olarak, hacimsel olarak yüzde 60 oranında karbon fiber kısa elyaf takviyesi (POM-CF-60 %) içeren dişli yüzeylerine tasarım optimizasyonu ve modifikasyonlar uygulanmş ve diş kökü eğilme gerilmeleri azaltılmaya, dişli ömrü ise artırılmaya çalışılmıştır. Diş üstü talaş kaldırma (Tip relief) ve profil kaydırma uygulanan dişliler de analiz edilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, polymer gears performances (tooth root bending stress and fatigue analysis) are improved with the help of high mechanical properties materials names fibers. Short fibers which are made from varied materials and have different lengths and diameters to be added in POM and PA 66 polymers that are widely used polymers in gear technology. Widely used polymer materials which are POM (Polyoxymethylene) ve PA (polyamid) 66 are used as baseline study. Polymer gears are studied theoretically by using VDI 2736 standard and analyzed in ABAQUS and KissSoft. Short fibers have added and elastic properties of materials are obtained for different temperatures by using Digimat software. Representative Volume Element (RVE) is created via Digimat and can be used to analyze in analysis program namely ABAQUS. Also, obtained values are defined in KissSoft library and new materials are added. Fiber reinforced plastics that shows high mechanical properties are obtained and gear optimization studies are conducted. Results and obtained values for both base studies and short fiber reinforced polymers are compared and discussed. Finally, gears which are made from short carbon fiber reinforced POM (POM-CF-60 %) are optimized and modified to reduce bending stress and improve fatigue life. Tip relief and profile shift coefficient are applied on gears and results are compared.