İran ve Türk sanatında modern kaligrafi yorumlamaları
Modern interpretations of calligraphy in iranian and Turkish art
  1. Tez No: 902860
  2. Yazar: MOHAMMAD HOSEİN ALAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, modernizm alanlarını incelemek ve modern İran ve Türkiye görsel sanatının oluşum faktörlerini irdelemek ve biçimsel öğelerini analiz ederek modern İranlı ve Türk ressamların dünya arenasında eserlerini tanımlamak için geleneksel unsurları kullanmalarına odaklanarak eserlerin yapısını incelemektir. Bu amaca ulaşmak için modern sanatın en önemli ve görece tutarlı tek akımı olan Saqqaqhana akımı seçilmiş ve Türkiye de D Grubu adlanan sanatçıların eserleri ve onların çağdaş sanatın oluşumunda etkileri incelenmektedir. İran'ın modernist sanatı, Batı sanatındaki gelişmelerden etkilenmiş ve Batı modern sanatını tekrarlamanın ilk aşamasından sonra, İran kökenli modern sanat yaratmaya çalışmaktadır. İranlı ressamların 20'li yıllardan itibaren, yaygın olarak kullandıkları geleneksel-İranlı unsurların kullanımı gibi düzenlemelerle Saqqakhaneh hareketi şeklinde sunulan ilk akım, okul denilebilir. Çağdaş İran sanatının oluşumunda önemli rol oynamaya devam eden bu akım, hat sanatının unsurlarından büyük ölçüde yararlanmıştır. Geleneksel sanatın bu akışı oluşturmadaki rolü incelenirken hat sanatının işlevleri ve çağdaş sanatla etkileşimi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the fields of modernism and the formative factors of modern Iranian and Turkish visual art and to analyze the structure of the works by focusing on the use of traditional elements by modern Iranian and Turkish painters in a worldwide arena through analyzing their formal elements. To achieve this, the Saqaqhana movement, which is the most important and relatively consistent movement of modern art, has been selected as the main case study and the works of artists called Group D in Turkey are examined and their effects on the formation of contemporary art are revisited in this research. Iran's modernist art has been influenced by developments in Western art, and after the first phase of repeating Western modern art, it tried to create modern art based on Iranian origin. The first movement was presented as the Saqakhaneh, with approaches such as the use of traditional Iranian elements that Iranian painters have widely used since the 20s. This movement, which continues to play an important role in the formation of contemporary Iranian art, has greatly benefited from the elements of calligraphy. While examining the role of traditional art in creating this flow, the functions of calligraphy and its interaction with contemporary art will be scrutinized in this study.