Parviz Tanavoli'nin İran çağdaş sanatına katkıları
Contributions of Parviz Tanavoli to Iran contemporary art
  1. Tez No: 627769
  2. Yazar: GOLNAZ YAZDANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İran'da batı dünyasına yönelim ve çağdaş sanatta modernizmin başlangıcı 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Tanavoli, İran görsel sanatlarında, şiirinde ve zengin edebiyatında geleneksel unsurları bilinçli bir şekilde kullanarak, modern sanatı İran halkının gelenekleri ve motifleri ile birleştirdi. Bunu yapabilmesi için modern sanatın bileşenlerini, İran'ın geleneklerini ve sanatsal diline olan hâkimiyetini kullandı. Tanavoli sadece modernizmi anlamakla kalmadı, aynı zamanda post-modern yaklaşımlara da sanatında yer vererek; sanatsal ifadenin yenilikçi alternatif yollarını gösteren büyük bir başarı elde etti. Parviz Tanavoli'nin gerek kendi ülkesinde gerekse ABD, Almanya, Güney Kore, İngiltere, Dubai, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde farklı ve yenilikçi ifade şekliyle ün kazanmış çok sayıda heykeli olmasına rağmen yakın coğrafyasında benzer kültürel değerleri taşıyan Türkiye'de pek tanınmadığı bilinmektedir. Bu bağlamda sanatçı, sanatçının özgün çalışmaları ve sanatsal dilinin etkileşimle oluşturduğu sanatsal yaklaşımların Türkiye'de açımlanmasının; Türk sanat alanında da tanınırlılığı adına önemli olacağı düşünülmektedir. Bu anlamda sanatçının İran'ın geleneksel kültür ve verilerinden yola çıkarak ve onları modern sanat ile bir araya getirerek yaptığı çağdaş sanat uygulamalarının incelemesi, tanıtılması ve belgelenmesi bu çalışmanın ana hattını oluşturmaktadır. Bu tez betimsel yöntemle gerçekleştirilmiş olup, konunun saptanması için ön araştırma yapılmış, konu kapsamında kaynak taraması ile de elde edilen dokümanlarla, konunun genel hatları belirlenmiştir. Tezde ağırlıklı olarak, sanatçının yenilikçi bir sanat akımının sanat alanına kazandırılmasında ve alanında çığır açmasında etkili olan Saqqa-Hane sanat akımını ve sanatçının kendine has eserleri ile benzer şekilde çalışmaları olan sanatçıların eserleri; sanatta kültürel etkileşimler bağlamında araştırılmış, irdelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Iran, the orientation towards the Western world and the beginning of modernism in contemporary arts emerged in the early 19th century. Parviz Tanavoli as one of the pioneers of this movement, began to use traditional elements in Iranian visual arts, poetry and rich literature in a conscious way. He combined modern art with the traditions and motifs of the Iranian people. To do this, he used the components of modern art, the traditions of Iran and the mastery of his artistic language. Besides the modernism, by incorporating post-modern approaches in his art, he demonstrated innovative ways of artistic expression in his works. In spite of the reputation of Parviz Tanavoli's sculptures, which are valued and well-known in many countries, like United States, Germany, South Korea, United Kingdom, Dubai, Canada, and Australia, it has been recognized that this artist and his art works in the nearby geography with carrying similar cultural values; in Turkey are not well-known. In this context, we believe that the disclosure of artist, artist's original works, and his artistic approach created through the interaction of his artistic language, in Turkey, will be important in terms of recognition in the field of Turkish art. In this sense, the introduction and documentation of the artist's contemporary art practices based on the traditional culture of Iran and combining them with modern art constitute the main lines of this work. This thesis is conducted in a descriptive method. Firstly, a preliminary research has been done to determine the subject and general lines of the subject within the documents obtained through the literature review. The specific focus point of the study is to analyze and introduce the Saqqa-Hane art movement, which was effective in bringing an innovative art movement to the artist and making a breakthrough in the field, and the works of the artists who have similar works with the artist's own works. In this regard; the artist's works within the scope of the defined subject have been investigated, interpreted and evaluated.