Resimde espas
- Tez No: 54633
- Danışmanlar: PROF. FİKRİ CANTÜRK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
VI ÖZET Sanat yapıtı, doğaya eklenen bir nesnedir ve zaman-espas içinde yer alır. Espas içindeki nesnenin, çeşitli noktalarından çıkıp, optik bir koni şeklinde seyircinin gözüne gelen ışınların tablo planı tarafından kesilmesi sonucu ortaya çıkar. Espas kelimesi derinlik, aralık, boşluk, alan, uzay, perspektif, atmosfer gibi anlamları içermektedir. Resim bir eylemin, bir uygulamanın yani boyamanın neticesidir. Anlama-tanıma gücümüz onda bir takım formlar ayırdedecek ve onları metodik bir şekilde analiz edecektir. Form teriminin bir çok anlamı vardır. Form terimiyle geometrik figürler veya şemalar, desen, renk, ışık-gölge, betimlenen süje veya varlıkların, manzaralar, kompozisyon, oranlar denge veya düzen gibi resim elemanlarını kastetmekteyiz. Resim sanatı, yapısı gereği espassız düşünülemez. Resim sanatında espas binlerce yıl biçimsel olarak iki boyutlu yüzeyde derinliksiz olarak gelişmiştir. İlkçağ resimlerinde Mısır- Yunan-Roma sanatında, Türk-İran minyatürlerinde anlatımlar amaçlar farklı olmasına karşın, hep iki boyutlu uygulamalar görülmektedir. Kimi zaman bu iki boyutlu yüzeyi delerek illüzyonistik bir derinlik elde etme girişimlerinde de bulunulmuştur. Yunan sanatında çizgi bindirimleriyle rakkursi, Hellenistik sanatta volümleme girişimleri Roma ve Bizans sanatlarında eğik, paralel perspektif ve birbirini örten formlarda derinlik elde etmeye çalışılmıştır. Ancak Rönesans'ta Giotto'nun volümlemeye dair bulguları, Brunelleschi'nin perspektif yasasını buluşu ve bunu Massaccio'nun resim sanatında uygulayışıyla tarihte ilk olarak iki boyutlu yüzey delinerek, sonsuza giden birvii derinlik elde edilmiştir. XVII.yiizyil Barok sanatçıları, Rönesansın katı tutumu aşılıp daha çok algısal, optik, vizüel gerçekliği bulguladılar. Resim sanatı böylece doğal mekanda hareketle kendi illüzyonist gerçek mekanını elde etmiştir. İtalya, yeniçağın buluşu olarak perspektife uygun mekanı çizme bilimini keşfetmişti. Bu nedenle bilimsel perspektifin bulunuşuna değin İtalyan ressamlan daima Giotto'nun mekan anlayışına dönmüşlerdir ve Giotto'nun o açık mekan anlayışına Massaccio varmıştı ve Massaccio Rönesans için önemli bir basamak olmuştur. Resimlerde oluşturulmaya çalışılan mekan, karşıtlıkların dengelenmesiyle sağlanmıştı. Kompozisyon elemanları, içlerinde bir karşıtlık taşırlar. Bu çelişki tüm devinim ve gelişmenin kaynağıdır. Nesne ve olaylar bu karşıtlıklarla devinir, gelişirler. Resimlerdeki karşıtlıklar hem bir birlik, hem de bir savaşım içindedirler. Resmin her öğesinin rolü de resimsel dil sorunu çerçevesinde değerlendirilmelidir. Bir bütün olarak gördüğümüz zaman resim renk karşıüıklanyla nesnel kısımlarına bölünür. Birleşimin kavranabilir hale gelmesini sağlayanlardan biri renk vurgularıdır. Resim sanatında espas uygulamaları bir takım resimsel elemanlarla gerçekleşebilmektedir. Bunlardan birisi renktir. Sıcak renklerin öne, soğuk renklerin geriye atılması ile espas sağlanmıştır. Espas etkisi bir formun üzerine gelen zıt renkli başka bir formla verilmeye çalışılmıştır. Diğer resimsel elemanlar çizgi, doku, perspektif, ışık-gölge, yön, hareket, teknik ve malzeme konu ve anlam farklarıdır. Bu elemanlar bir yapıtın sözlük zenginliğini oluşturur ve ancak bir yapıt bu elemanlarla bir varlık kazanır. Resim sanatında empresyonist sanatçıların getirdiği yeni espas şekillenmeleri ile bir sanat ekolünün kurucuları olmuş, gölge-ışığı çok iyi dengelemişler renk, ışık ve titreşimleri maddeleştirmişlerdir. Örneğin Cezanne' nin espas anlayışı diğer Empresyonistlerden farklıdır. Cezanne ile büyük hareket (ivme) kazanan modern resim düşüncesi, izlenimcilerle başlayan yüzeysel etkideki mekan algılanmasını resim düzlemindekiVIII parçalanma eğilimi (divisionism) ile sonraki büyük dönüşümlere hazırlamıştır. Kısaca öklidiyen espası tersine uygulayıp, kavramsal bir espas elde etmiştir. Degas resimlerinde ışık ve gölgeleri, biçimleri verirken, pastel renkler ile daha ağır ve daha kalın fırça vuruşları kullanarak espas olanağı sağlamıştır. Ancak ne renklendirme ne de ışık-gölge ile espas oluşturma yöntemine gitmemiştir. Van Gogh ise üç boyutlu gerçekçilik denen şeyi yani doğanın bir fotoğraf gibi resmedilişini umursamamıştır. Gauguin ise sonsuza giden derinliği yassı formlar ve parlak renklerle resim yüzeyine yaklaştırmıştır. Matisse renkleri kalın fırça darbeleri ile canlı bir şekilde kullanmış espası resim yüzeyine çekmiş, böylece biçimler yüzeyin önünde ve arkasında kalmıştır. Picasso'nun espası ise dokunulur espastır. Espas resmin yüzeyinin önündedir. Fontana'nın iki boyutlu bir ortamda derinlik izlenimi yarattığı, gerçek espası resim yüzeyine soktuğu açıkça görülmektedir. Jackson Pollock espası, boyaları yüzey üzerine akıtarak, damlatarak oluşturmuştur. Steal ise çalışmalarında koyu renkte boya parçaları ve onların altında gözüken daha açık renk katlan ile espası yaratmıştır. Robert Rauschenberg uyumsuz nesneleri birleştirip espası değişik kompozisyonlarla ifade etmiştir. Mondrian'ın espas rengi beyazdır. Mondrian yaşamı boyunca oran ve denge sorunlarıyla uğraşmış. Doğayı yıkarak, yok ederek dengeye varabileceğini düşünmüştü. "Doğayı yıkma, derinliği bulmadır diyen Mondrian espası tualin yüzeyinde aramıştır. Soyut sanat görünür olanı değil onun ötesindeki evrensel yasaları bulgulamayı amaçlamıştır. Soyut sanat doğa karşıtı bir sanattır. Bu nedenle soyut sanatın espası derinliksiz olarak resim yüzeyinde iki boyutlu olarak gelişim gösterir. Toplumlarda görülen yaşam çeşitliliği, teknik ve malzemedeki hızlı gelişimler, sanatçılarda uyandırdığı farklı duygular modern sanatta değişik espas şekillenmelerine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Work of art is an object joined to the nature and takes place in time- space and it's obtained by way of cutting the lights going to the eyes of the onlookers like an optical cone coming from various points of the object in space.“Space”means depth, gap, blank, place, area, perspective and atmosphere. Picture is a result of an action and putting something in practise especially painting. The power of comprehension will distinguish some forms on it and analyse them in a methodical way. Form word has lots of meaning such as geometric figures or diagrams, drawing, color, light-shadow and some picture elements as description of subjects and existences, views, composition, proportion, balance, harmony. Painting can not be thought without“space”because of its structure.“Space”improved in two dimensions without depth for many years in painting. In antiquity pictures, in Egypt-Greek-Roma Art; Turkish-Iran miniatures, there were generally two-dimension workings in spite of expressions and purposes were different from eachother. Sometimes in order to get an illusionistic depth, it had been tried to cut this two-dimension surface. There were projection of drawings in Greek Art; voluming attempts in Hellenistic Art; oblique, parallel perspective and depth in forms of covering eachother in Roma and Byzantium Arts. But in Renaissance the outputs about voluming of Giotto; the invention of perspective law of Brunnelschi and applying this in paintings of Massaccio caused to obtain an depth going on to eternity by cutting two-dimension surface first in history.In century of XVII.the artists of Barok, got out perception, optic, visual truths by overcoming hard behaviors of Renaissance. So the picture art has gotten its illusionist real place by the way of an action in naturel place. Italy, discovered the science of drawing proper places for perspective as the invention of New Era. For this reason Italian painters had used Giotto's place understanding and asked his light place expression up to invention of scientific perspective. After Giotto, Massaccio had realized the first unbroken place understanding. Massaccio was an important step for Renaissance. The place which was tried to appear in picture was obtained by the balance of contrasts. The composition elements have some contrasts in them. This dilemma is the source of all actions and developments. Objects and events act and develop with these contrasts. The contrasts in picture are in both unity and war. Every role of pictural elements has to be evaluated in pictural language problem. The space application in picture can be realized by some kind of pictural elements one of them is color; space is obtained by placing hot colors forward and cold colors aft. Space effect is given with a form which is covered by another opposite colored form. Other pictural elements are stripe, tissue, perspective, light-shadow, direction, action, technique and material, subject and meaning differences. These elements constitute the richness of vocabulary in work of art but only an work of art can exist with these elements. In art of picture Impressionist artists were the founders of and art style by new forming of space understanding was different form the other Impressionists. The modern art thought accelerated with Cezanne made ready the place understanding on the surface effect for he subsequent transformations by way of divisions on the picture surface. Shortly he obtained an conceptual space with applying the euclid space on the contrary.Degas, used harder and thicker brush strokes with pastel colors while giving lights, shadows and shapes in his paintings. But he didn't prefer coloring and light-shadow to make“space”. But Van Gogh ignored tree-dimension realism which is the picturing of nature as a photograph. Gauguin, brought the depth going to eternity to the surface of the pictures with flat forms and bright colors Matisse has used the colors with thick brush stokes in a brisk form to draw“space”to the surface of the picture. So the forms stayed in the front and back of the surface. Picasso's“space”is touchable and its in front of the picture surface. It is seen obviously that Fontana has moved the real“space”to the picture surface in two-dimension situation. Jackson Pollock, has constituted by shedding the paint on the surface. Steal has used pieces of dark paints and the lighter parts seen under them to constitute“space”, Robert Rouschenberg expressed“space”in different compositions by uniting the inharmonious object. Mandrion's“space”color is white. Mondrion was interested in problems of proportion and balance in his life. He thought that he could reach balance by damaging and destroying the nature. Mondrion who said“to destroy the nature is to find the depth”searched the“space”on the surface of the canvas. The object of the abstract art is against the nature, so its“space”is improved in two dimensions in painting without any depth. The diverse life styles in community; fast development in technique and material, and diverse feelings in heart of the artists are the causes of various kind of“space”.