Monocular depth estimation with thermal data
Thermal verilerle monoküler derinlik tahmini
- Tez No: 902880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SERDAR GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Derinlik tahmini, bir sahnedeki nesnelerle kamera arasındaki mesafeyi tahmin etmeyi içeren zorlayıcı bir bilgisayarlı görü (computer vision) görevidir. Bu, 2D görüntüdeki her pikselin gözlem noktasına olan uzaklığının tahmin edilmesi anlamına gelir. Termal görüntülerden derinlik haritaları (depth map) oluşturma gereksinimi, modern uygulamalarda giderek daha kritik hale gelmektedir. Termal görüntüler kullanılarak yapılan derinlik tahmini ile ilgili literatür incelendiğinde, bu alanda state-of-the-art (en ileri düzey) monoküler derinlik tahmini (MDE) çalışmalarının eksik olduğu görülmektedir. Bu eksikliği gidermek amacıyla, bu çalışma, beş adet MDE modelinin termal görüntüler üzerinde derinlik tahmini yapabilme yeteneklerini test ederek değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu MDE modelleri hem CNN tabanlı hem de ViT tabanlı mimariler kullanılarak eğitilmiştir. Seçilen modellerden ikisi CNN tabanlı mimari ile geliştirilmişken, diğer üç model ViT tabanlı mimari ile geliştirilmiştir. Bazı MDE modelleri tek bir veri setiyle bazı modeller karışık veri setleriyle bazıları da çapraz veri seti transfer yöntemi ile eğitilip test edilmiştir. Bazı çalışmalar, veri motoru (data engine) olarak adlandırılan eğitilmiş bir modelle kendi veri setlerini üretmektedir. Her ne kadar termal veri seti hazırlansa da, bu beş non-termal çalışma, Multi-Spectral Dynamic Imaging (MSX) teknolojisi ile elde edilmiş hibrit bir görüntü veri seti ile karşılaştırılmış, state-of-the-art çalışmalar değerlendirilmiştir. MSX teknolojisi, termal ve görsel spektrumları birleştirerek ayrıntılı termal görüntüler üretir. Bu teknoloji kullanılarak bu çalışma için hazırlanan veri seti görüntüleri, normal termal görüntüler kadar bulanık ve düşük ayrıntılı değildir. Öte yandan, RGB görüntüleri kadar mükemmel ışık koşullarında alınmamışlardır. Beş yöntem, daha önce yapılmamış olan termal veri setimiz ile test edilmiştir. Ayrıca, termal veriler için bir görüntü iyileştirme derin öğrenme modeli önerilmiştir. Bu model, monoküler derinlik tahmini için gerekli özellikleri çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Deneysel sonuçlar, önerilen model kullanıldıktan sonra, bu beş yöntemin termal görüntü derinlik tahmini performansında önemli ölçüde artış gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Depth estimation is a challenging computer vision task that involves estimating the distance between objects in a scene and the camera. It predicts how far each pixel in the 2D image is from the capturing point. The need for generating depth maps from thermal images is increasingly critical in modern applications. Upon reviewing the literature on depth prediction using thermal images, it becomes evident that there is a lack of state-of-the-art monocular depth estimation (MDE) studies in this area. To address this gap, the present study aims to evaluate five MDE models, which are considered state-of-the-art, by testing their ability to perform depth prediction on thermal images. These MDE models have been trained using both CNN-based and ViT-based architectures. Two of the selected models have been developed using CNN-based architecture, while the other three models have been developed using ViT-based architecture. The datasets used for training and testing the selected state-of-the-art models have been thoroughly examined. While some MDE models are trained on a single dataset, others are trained on a mix of datasets and tested using a cross-dataset transfer method. Some studies produce their own datasets using a trained model referred to as a data engine. Although there are studies with thermal images too, these five non-thermal studies have been benchmarked, state-of-the-art studies with a hybrid image dataset taken by Multi-Spectral Dynamic Imaging (MSX) technology. MSX technology produces detailed thermal images by combining the thermal and visual spectrums. Using this technology, dataset images prepared for this study are not as blurry and poorly detailed as the normal thermal images. On the other hand, they are not taken at the perfect light conditions as RGB images. Five methods have been compared under test with thermal dataset which was not done before. Additionally, an image enhancement deep learning model has been proposed for thermal data. This model helps extract the features required for monocular depth estimation. The experimental results demonstrate that, after using the proposed model, the performance of these five methods under test increased significantly for thermal image depth prediction.