Romantik ilişkiler ve aşkın değişen anlamı
Romantic relationships and the changing meaning of love
- Tez No: 902879
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Aşk, yaşamın her anında gündelik hayatımızı şekillendiren önemli bir etmen/güç olarak karşımıza çıkar. Aşkın tanımı kültürden kültüre, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Romantik ilişkiler ve aşkın anlamı tarih boyunca çeşitli kültürel, sosyal ve bireysel faktörlerle değişim göstermiştir. Eski dönemlerde, aşk genellikle evlilik ve toplumsal statü gibi pratik sebeplerle bağlantılıydı. Evlilikler, aileler arasındaki anlaşmalar veya ekonomik kazançlar üzerine kurulurdu. Modern zamanlarda ise romantik ilişkilerde bireysel tatmin, duygusal bağ ve kişisel mutluluk ön planda olmaya başlamıştır. Bu değişim, özellikle sanayileşme, şehirleşme ve kadınların toplumsal hayatta daha aktif rol almasıyla hızlanmıştır. İnsanlar, romantik partnerlerini duygusal ve cinsel uyum, ortak ilgi alanları ve kişisel değerler doğrultusunda seçmeye başlamışlardır. Teknolojinin ve sosyal medyanın etkisiyle, aşkın tanımı ve romantik ilişkilerin dinamikleri daha da çeşitlenmiştir. Online buluşma uygulamaları ve sosyal medya platformları, insanların daha geniş bir potansiyel partner havuzuna erişmesini sağlamıştır. Bu durum, ilişkilerin daha hızlı başlayıp bitmesine, ama aynı zamanda bireylerin kendilerine en uygun partneri bulmalarına da olanak tanımıştır. Sonuç olarak, kuşaklar arasında romantik ilişkiler ve aşkın anlamı, bireylerin kişisel tercihlerine ve toplumsal değişimlere paralel olarak evrilmeye devam etmektedir. Günümüzde aşk, daha çok bireysel mutluluk ve karşılıklı tatmin üzerine kuruludur, ancak geleneksel değerler ve beklentiler de varlığını sürdürmektedir. İnsanlar yaşamları boyunca birçok farklı kişiden etkilenebilir ve birçok kişiyi çekici bulabilirler. Ancak, yakın ilişki kurdukları kişiler daha sınırlı bir sayıdadır. Bireyler, ilk izlenim aşamasında benzerlik, çekicilik, beğeni, hoşlanma, kişisel özellikler ve genel bir sevgi duygusu gibi etkenler üzerinden derin ve anlamlı ilişkilere ilerlerler. Romantik ilişkilerin temelini oluşturan unsur, birbirine bağlılıktır. Bağlılık, bir kişinin düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının diğerini etkilediği bir durumu ifade eder ve bu durum beraberinde aşkı getirir.Bu çalışmanın odak noktasını oluşturan ana tema, romantik ilişkilerde ortaya çıkan aşk duygusudur. Aşk, her bireyin yaşamında en az bir kez deneyimlediği veya deneyimlemeyi umduğu bir duygu olarak kabul edilir. Aşk olmadan, yaşamın eksik kaldığı düşünülebilir; bu duygu kolayca anlaşılmasa da tanımlanabilir, öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Aşkın, insan yaşamının çeşitli yönleri gibi, farklı evrelerden geçerek olgunlaştığı ve evliliği güçlendirmek için gerekli bir niteliğe ulaştığı bilinmektedir.Öte yandan, duyguların gelişmediği veya durağan kaldığı durumlar bireyde durgunluk, sıkıntı ve mutsuzluk kaynağı olabilir. Aşk, biyolojik olarak kaçınılmaz bir gerçektir. İnsanlar sosyal varlıklardır ve başkalarıyla ilişki kurmak insan kaderidir. Aidiyet ihtiyacımız evrimsel olarak uygun bir davranıştır ve işbirliği, hayatta kalma şansını artırır. Bebeklik dönemimizde gelişen bağlılık, ileriki yaşlarda insanlar arası ilişkileri güçlendirir. Doğumdan kısa bir süre sonra sosyal tepkiler vermeye başlarız. Ancak en belirgin olanı sevgidir. Aşk, genellikle insanları en çok meşgul eden konulardan biri olmuştur. Ancak hiç kimse aşkla olan bu aşk ilişkisinin ne zaman başladığını bilmemektedir. Tarih boyunca düşünürler, insanların aşkı ararken bu kadar sürüklenmelerine sebep olan şeyin ne olduğunu merak etmişlerdir. İnsanlar niçin tekrar tekrar reddedilme acısına tahammül ederler? Bir eş için savaşarak ve başarısız olmuş bir ilişkinin hayal kırıklığından dolayı acı çekerler? ya da bir başkasının aşkını kazanmak için bunca yolu kat ederler? İşte tüm bu sorular hepimizin hayatında kafamızın içinde yer almaya devam etmektedir. Bu yüzden ve daha birçok nedenden ötürü, aşk, önemlidir. Bu çalışmanın teorik ve pratik açıdan bazı katkılar getireceği umulmaktadır. Bu çalışmada; genç ve yetişkinlerle yapılan görüşmelerde, onların aşka ilişkin tutumları dinlenmiş, farklı görüşler bir araya getirilerek bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda görüşmeye katılanların sahip oldukları aşk tutumlarının neler olduğunun belirtilmesi, aşkta neyi tercih ettiklerinin önemi, geçmişte yaşanılan olumsuz deneyimlerin kimilerini hata, kimilerinin de tercih olarak görmesi, gibi ilginç cevaplar verildiği için bu çalışma önem taşımaktadır. Çalışmamın amacı, aşk kavramındaki anlamsal değişmeyi örneklerle ortaya koyabilmektir. Bu sebeple yaşları (18-30, 31-45, 45 ve üzeri) olan 50 görüşmecilerden toplanılan anlatıların analiz edilmesi ve yorumlanması yoluyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Love appears as an important factor/force that shapes our daily life at every moment of life. The definition of love differs from culture to culture, from person to person. Romantic relationships and the meaning of love have changed with various cultural, social and individual factors throughout history. In ancient times, love was often linked to practical reasons such as marriage and social status. Marriages used to be based on agreements between families or economic gains.Dec. In modern times, individual satisfaction, emotional connection and personal happiness have started to be at the forefront of romantic relationships. This change has accelerated, especially with industrialization, urbanization and women taking a more active role in social life. People have started to choose their romantic partners based on emotional and sexual harmony, common interests and personal values. With the influence of technology and social media, the definition of love and the dynamics of romantic relationships have become more diverse. Online dating apps and social media platforms have allowed people to access a wider pool of potential partners. This situation has allowed relationships to start and end faster, but also for individuals to find the most suitable partner for them. As a result, romantic relationships between generations and the meaning of love continue to evolve in parallel with individuals' personal preferences and social changes.Dec. Today, love is based more on individual happiness and mutual satisfaction, but traditional values and expectations also exist. People can be influenced by many different people throughout their lives and find many people attractive. However, the people with whom they have close relationships are a more limited number. Individuals progress to deep and meaningful relationships at the first impression stage through factors such as similarity, attractiveness, liking, liking, personal characteristics and a general sense of love. The element that forms the basis of romantic relationships is interconnectedness. Commitment refers to a situation in which one person's thoughts, feelings and behaviors affect another, and this situation brings love with it.The main theme that forms the focus of this study is the feeling of love that occurs in romantic relationships. Love is considered as a feeling that every individual has experienced or hopes to experience at least once in his life. Without love, life may be considered incomplete; although this feeling is not easily understood, it can be identified, learned and developed. It is known that love, like various aspects of human life, matures through different stages and reaches a necessary quality to strengthen marriage.On the other hand, situations where emotions do not develop or remain stationary can be a source of stagnation, distress and unhappiness in an individual. Love is a biologically inescapable fact. People are social beings, and it is human destiny to have relationships with others. Our need for belonging is an evolutionarily appropriate behavior, and cooperation increases the chances of survival. The commitment that develops during our infancy strengthens the relationships between people at a later age. Dec. We begin to have social reactions shortly after birth. But the most obvious one is love. Love has often been one of the topics that preoccupies people the most. However, no one knows when this love affair with love began. Throughout history, thinkers have wondered what makes people drift so much when looking for love. Why do people endure the pain of rejection over and over again? Do they suffer from fighting for a wife and the disappointment of a failed relationship? or do they go all the way to win someone else's love? All these questions continue to take place in our minds in all of our lives. In this study; in the interviews conducted with young people and adults, their attitudes about love were listened to, different opinions were brought together and an attempt was made to reach a Deciency. At the same time, this study is important because interesting answers are given, such as stating what are the love attitudes of the participants in the interview, the importance of what they prefer in love, some of the negative experiences experienced in the past are considered mistakes, others are preferred. The purpose of my study is to show the semantic change in the concept of love with examples. For this reason, the narratives collected from 50 interviewees aged (18-30, 31-45, 45 and over) were examined through analysis and interpretation.