Fıkıh usûlü zaviyesinden sahabenin tanımı ve adaleti
Definition and justice of the companions from the fiqh usul level
  1. Tez No: 902890
  2. Yazar: AYKUT BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Her inancın temelini ve yapı taşını oluşturan bir nesil vardır. İslam'ın yerleşmesi ve yayılmasında etkin rol oynayan nesil de sahabadir. Onların bu dine katkıları müsellem bir hakikat olmasına rağmen zaman zaman bu din-i mübine zarar vermek isteyen bazı kimselere onlara yönelik birtakım olumsuz tavır ve haksız tenkitlerde bulunmuşlardır. Bu eleştiriler objektif bir perspektiften bakıldığında pek de isabetli olmadığı görülecektir. Bu bağlamda Fıkıh Usulü Zaviyesinden Sahabenin Tanımı ve Adaleti isimli çalışmamızda önce sahabeye ilişkin kavramsal boyutu ve bu çerçevede konu hakkında yapılan ihtilafları ele aldık. Ardından büyük günahlardan kaçınmak ve küçük günahlarda ısrar etmemek şeklinde tanımlanan adaleti sahabenin adaleti ile ilişkilendererek hadislerin sıhhat şartlarından biri olan ravinin adaletini irdelemeye çalıştık. Çünkü sahabenin adaletinin ta'n edilmesi ilk kaynağın tezyifine sebep olmaktadır. İşte tam bu husus konunun ehemmiyetini ortaya koymaktadır. Sahabilerin hepsi adil mi? Adaletten kasıt nedir? Onlar hakkında ileri sürülen şüphelerin gerçeklik değeri nedir? Gibi sorular bu tezde cevaplandırılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
There is a generation that forms the basis and building block of every belief. The establishment and spread of Islam was also done by the hands of the companions. Their contributions to this religion are an undeniable fact. Apart from this, some people have made many criticisms about them because they are the carriers of religion. When all of these criticisms are investigated by fair-minded people, it will be seen that they are not accurate. In this study, we first touched upon the definition of the companions and the disputes about them. Then we focused on the justice of the companions. Justice is defined as avoiding major sins and not insisting on minor sins. One of the conditions for the validity of hadiths is that the narrator is fair. The fairness of the companions causes the first source to be disparaged. This very issue reveals the importance of the issue. Are all the companions fair? What is meant by justice? What is the truth value of the doubts put forward about them? Questions like these were tried to be answered in this thesis.