İşletmelerin yeşil yönetim uygulamaları ile yeşil örgütsel davranışlarının işletme performansına etkisi
The effect of green management practices of businesses and green organizational behaviors of employees on business performance
  1. Tez No: 902889
  2. Yazar: SALİHA ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışması, işletmelerin sürdürülebilirlik odaklı yönetim pratiği olan yeşil yönetim uygulamaları ile çalışanların yeşil örgütsel davranışlarının işletmelerin performansına nasıl yansıdığını incelemektedir. Araştırma, işletmelerin çevresel sorumluluklarını yerine getirmek ve sürdürülebilir bir iş yapma stratejisi izlemek adına benimsedikleri yeşil yönetim uygulamalarının ve çalışanların sürdürülebilirlikle uyumlu davranışlarının performanslarını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, kapsamlı bir literatür taramasıyla başlayarak yeşil yönetim, yeşil örgütsel davranışlar ve işletme performansı arasındaki teorik bağlantıları analiz etmeyi hedeflemektedir. Ardından, anketler aracılığıyla işletmelerde yeşil yönetim uygulamalarını benimseyen çalışanlardan elde edilecek verilerle bu bağlantıları nicel olarak değerlendirecek bir araştırma planı yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, yeşil yönetim uygulamalarının ve yeşil örgütsel davranışların işletme performansı üzerinde önemli ve olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. İşletmelerin çevresel sürdürülebilirlik çabalarının sadece çevresel değil aynı zamanda ekonomik performanslarını da iyileştirdiği tespit edilmiştir. Ancak bazı yeşil davranışların beklenmedik negatif etkileri olabileceği ve bu durumların dikkatle yönetilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Bu çalışma, işletmelerin sürdürülebilirlik stratejilerini geliştirirken yeşil yönetim uygulamalarının ve yeşil örgütsel davranışların dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how green management practices, which are the sustainability-oriented management practices of businesses, and the green organizational behaviors of employees reflect on the performance of businesses. The research aims to understand how the green management practices adopted by businesses in order to fulfill their environmental responsibilities and follow a sustainable business strategy and how the sustainability-compatible behaviors of their employees affect their performance. The study aims to analyze the theoretical connections between green management, green organizational behaviors and business performance, starting with a comprehensive literature review. Then, a research plan was made to quantitatively evaluate these connections with data obtained from employees who adopt green management practices in businesses through surveys. The results of the study will analyze the effects of businesses' green management practices and employees' green organizational behaviors on business performance. This study aims to contribute to future sustainable business models by emphasizing the importance of green management practices in achieving the sustainability goals of businesses. The findings of the research show that green management practices and green organizational behaviors have significant and positive effects on business performance. The study reveals that businesses' environmental sustainability efforts improve not only their environmental but also their economic performance. However, some green behaviors may have unexpected negative effects, which need to be managed carefully. This study emphasizes the importance of considering green management practices and green organizational behaviors when developing sustainability strategies for businesses.