Examination of the cultural life script in Türki̇ye: Adolescents from urban and rural areas
Türkiye'de ergenlerin kültürel yaşam senaryosunun kent ve kırsal bölge bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 902897
  2. Yazar: TUĞÇE TİFTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR, PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kentsel ve kırsal bölgede yaşayan ergenlerin kültürel yaşam senaryosu özelliklerinin, ergenlerin demografik özellikleri (okul düzeyi, cinsiyet, yerleşim yeri) ve annelerinin sosyoekonomik özellikleri (eğitim düzeyi, çalışma durumu ve geçmişteki yerleşim yeri) temel alınarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ergenlerin yaşam senaryosu özelliklerini daha detaylı incelemek için, yazılan senaryolar sosyal/ilişkisel ve bireysel/başarı temaları temelinde incelenmiştir. Bu çalışma, Türkiye genelinde 55 ilden 445 öğrencinin katıldığı, TÜBİTAK tarafından desteklenen daha büyük bir ulusal proje kapsamında yürütülmüştür. Kültürel yaşam senaryoları Berntsen ve Rubin (2004) tarafından geliştirilen Kültürel Yaşam Senaryosu Anketi aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, hipotezlerin gerektirdiği yöntem doğrultusunda betimsel analizler ve üç yönlü MANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, ergenlerin kültürel yaşam senaryolarının gerçekleşmesi beklenen yaş dağılımında anı tümseğine benzer bir tümsek olduğunu ve bu senaryoların ağırlıklı olarak olumlu olaylardan oluştuğunu göstermiştir. Senaryoların tema analizlerine bakıldığında hem sosyal/ilişkisel hem de bireysel/başarı temalarında yaş farkı bulunurken, cinsiyet ve yerleşim yeri türüne göre herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Annenin sosyoekonomik özellikleri açısından bireysel/başarı temalarında annenin eğitimi, çalışma durumu ve geçmiş yerleşim yeri değişkenlerinin etkileşim etkisi bulunmuştur. Bu çalışmanın bulguları, Türk ergen örnekleminde kültürel yaşam senaryosunu destekleyerek var olan literatüre katkı sağlamıştır. Buna ek olarak, senaryoların tematik olarak kodlanıp yaş, cinsiyet, yerleşim yeri ve anne sosyoekonomik özellikleri bakımından incelenmesi çalışmanın özgün niteliğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın bulguları otobiyografik bellek ve kültürel yaşam senaryosu literatürü çerçevesinde katkıları, güçlü yanları, kısıtlılıklar ve gelecek çalışmalara öneriler göz önünde bulundurularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the cultural life script characteristics of adolescents in Türkiye who reside in urban and rural areas based on adolescents' demographic characteristics (school level, gender, settlement type) and maternal socioeconomic characteristics (education level, working status, and past settlement type). To investigate the life script properties of Turkish adolescents further, the written scripts are examined based on social/relational and individual/achievement themes. This study is conducted under the scope of a larger national project, supported by TÜBİTAK, with 445 students from 55 cities around Türkiye. The cultural life scripts are collected via The Cultural Life Script Questionnaire developed by Berntsen and Rubin (2004). The data was analyzed using descriptive analyses and three-way MANOVAs depending on the hypotheses. Results showed that there is a temporal bump in adolescents' cultural life scripts, and they heavily consist of positive events. For the script theme analyses, there was an age difference found for both social/relational and individual/achievement themes. No difference was found for gender or settlement type. For maternal socioeconomic characteristics, an interaction effect was found for individual/achievement themes. Overall, the findings support the cultural life script in Turkish adolescents and expand on existing literature by examining script themes within age, gender, settlement type, and maternal socioeconomic characteristics. The findings were discussed within the autobiographical memory and cultural life script literature, including the contributions, strengths, limitations, and future suggestions.