Çocukluk çağındaki kronik karaciğer hastalıklarında eritrosit membran proteinleri
- Tez No: 90291
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada çocukluk çağında, hepatit B virüsüne bağlı kronik karaciğer hastalığı gelişen yaş ortalamaları 8.52 yıl olan (2 yaş 8ay- 15 yaş 7ay) 25 olgu ( 11 erkek, 14 kız ) çalışmaya alındı. Bu olguların hematolojik parametreleri (Hb, Hct, RBC, Ret, MCV, MCH, MCHC, RDW, BK, Trombosit) karaciğer fonksiyon testleri (SGOT, SGPT, total ve direkt bilirubin, GGT, ALP, total protein, albumin, kan şekeri, total, LDL ve HDL kolesterol, total lipid ve LDH) ve eritrosit membran proteinleri (Spektrin, Ankyrin, Band-3, Band-4.1, Band-4.2, Band-4.5, Band-5, Band-6 ve Band-7) incelendi. Olgulardan 22'sine karaciğer iğne biyopsisi yapıldı. Tüm olgulara 6 milyon ü/m2 interferon tedavisi verildi. Interferon tedavisi öncesi ve iki ay interferon verildikten sonra eritrosit membran proteinlerindeki değişiklikler, SDS-PAGE yöntemi ile incelendi. Bu olguların eritrosit membran proteinleri hepatit B geçirmemiş, hepatit B aşılaması yapılmamış, yaş ortalamaları 8.29 yıl olan (4 yaş 9 ay- 13 yaş 2 ay) 17 kontrol grubuyla (9 Erkek, 8 kız) karşılaştırıldı. Tedavinin ikinci ayı sonunda olguların hiçbirisinde serokonversiyon gelişmedi.
Özet (Çeviri)
The Erythrocytic Membrane Proteins with Chronic Liver Disease in Childhood ABSTRACT In this study, 25 children (11 males, 14 females) with mean age of 8.52 years with chronic liver disease in childhood are included. The hematological parameters (Hb, PCV, RBC, Ret, MCV, MCH, MCHC, RDW, WBC, platelets), liver function tests (SGOT, SGPT, Total and direct bilirubin, GGT, ALP, total protein, albumin, glucose, total and HDL cholesterol, total lipid and LDH) and erythrocytic membrane proteins (spectrin, ankyrin, Band-3. Band-4.1, Band-4.2, Band-4.5, Band-6, Band-7) are investigated. Liver needle biopsies are obtained from 22 of 25 patients. The interferon therapy was given 6 million ü/m2 in all the patients. The changes in erythrocytic membranes in patients before interferon treatment and two months later were determined with the metod of SDS-PAGE. The membrane proteins of these patients were compared with 17 healty controls (9 males, 8 females) who are in the ages of 4 years 9 months to 13 years 2 months. There was no positive seroconversion at the second month of interferon treatment.