Developing interpretation and presentation strategies for an ancient place of performance: Cnidus Small Theatre and its context
Antı̇k bı̇r performans mekanı ı̇çı̇n yorumlama ve sunum stratejı̇lerı̇ gelı̇ştı̇rmek: Knı̇dos Küçük Tı̇yatrosu ve bağlamı
  1. Tez No: 902922
  2. Yazar: TUĞBA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Arkeolojik miras alanlarının en önemli ve dikkat çekici yapılarından biri olan antik performans mekânları, hem antik dönemde hem de günümüzde birer simge olarak varlıklarını sürdürüyor. Bu simgeselliği ile modern performans etkinlikleri için yeniden kullanılması kaçınılmaz hale gelen yapıların korunması, yorumlanması ve sunumuna ilişkin konular da incelenmeye değer hale gelmiştir. Yorumlama ve sunumun bir parçası olan bu tür mekânların yeniden kullanımı, kırılgan mirasımızda kalıcı hasarlar bırakmamak adına dikkatle incelenmelidir. Yapının tarihi, belgesel, evrensel ve mimari değerleri günümüz teknolojik olanakları kullanılarak en etkin şekilde sunulmalı ve yorumlanmalıdır. Mevcut kullanımlarda yapının korunması öncelikli olmalı ve buna göre önlemler alınmalı, yapının fiziksel sınırlamaları çok net bir şekilde belirlenmelidir. Her mekânın kendine has özellikleri ile bir kullanım kılavuzuna sahip olması sağlanmalıdır. Alanın kendine has özellikleri ile korunması ve gelecek nesillere aktarılması önemlidir. Ege ve Akdeniz'e kıyısı olan Knidos antik kentinde yer alan antik performans mekânı Küçük Tiyatro, kentte hala varlığını sürdüren en önemli yapılardan biridir. Bu çalışma, antik kentin girişindeki ilk simgesel yapının sunumu ve yorumlanması için temalar, stratejiler ve ilkeler geliştirmeye odaklanmıştır. Son yıllarda kentin artan farkındalığı ve yürütülen restorasyon çalışmaları ile çağdaş kullanıma uygun hale gelen yapının yeniden kullanımına ilişkin bir değerlendirmeyi de içermektedir.
Özet (Çeviri)
Ancient performance spaces, one of the most important and remarkable structures of archaeological heritage sites, continue to exist as landmarks both in antiquity and today. With this symbolism, the issues related to the preservation, interpretation and presentation of the buildings, which have become inevitable to be reused for modern performance activities, have also become worth examining. The reuse of such spaces, which are a part of interpretation and presentation, should be carefully examined in order not to leave permanent damage to our fragile heritage. The historical, documentary, universal and architectural values of the structure should be presented and interpreted in the most effective way by using today's technological possibilities. In current uses, protecting the building should be a priority and measures should be taken accordingly, and the physical limitations of the structure should be determined very clearly. It should be ensured that each place has a guideline for use with its unique characteristics. It is important to preserve the site with its unique characteristics and transfer it to future generations. The Small Theater, an ancient performance place in the ancient city of Cnidus, which is located on the Aegean and Mediterranean coasts, is one of the most significant structures that still exist in the city. This study is focused on developing strategies and principles for the presentation and interpretation of the first landmark at the entrance to the ancient city with its context. It also includes an assessment of the reuse of the building, which has become suitable for contemporary use with the increasing awareness of the city in recent years and the restoration works carried out.